RDer p 2 Roztocze kurzu domowego (D-203) IgE swoiste (L91)

  Kiedy i w jakim celu

  Alergia na kurz – to potoczne sformułowanie, za którym kryje się alergia na roztocza kurzu domowego. Alergia na roztocze kurzu domowego stanowi poważny problem kliniczny we wszystkich rejonach świata. Uczulenie na alergeny roztoczy kurzu domowego Dermatophagoides pteronyssinus i farinae są odpowiedzialne za trwający przez cały rok alergiczny nieżyt nosa oraz astmę oskrzelową. Identyczność sekwencji aminokwasowych pomiędzy Der p i Der f jest bardzo wysoka i wynosi 80-85%. Roztocza to mikroskopijne pajęczaki o długości ciała 0,1- 0,5 mm. Należą do współlokatorów wszystkich gospodarstw domowych. Najliczniej występują  w naszych sypialniach. Żywią się przede wszystkim resztkami złuszczonego naskórka, włosów i paznokci.

  Objawy uczulenia na roztocze mieszkaniowe to przede wszystkim zatkany nos, szczególnie w godzinach porannych oraz objawy astmy oskrzelowej. Nasilenie dolegliwości występuje jesienią, przy zamkniętych oknach i częstym przebywaniu w pomieszczeniach. Dzieci w wieku niemowlęcym mają szczególnie korzystne warunki do wdychania silnie uczulającego antygenu, co powoduje, że objawy uczulenia można stwierdzić już nawet u niemowlaków. Uczulenie na roztocze kurzu jest schorzeniem o charakterze przewlekłym i stopniowym pojawianiu się coraz to bardziej dominujących objawów astmy oskrzelowej.

  Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
  • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.

  Charakterystyka badania

  Test wykorzystuje alergeny rekombinowane - struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, (np.komórki bakterii, drożdży, owadów), wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Poznanie profilu uczulenia na poszczególne białka alergenowe może przyczynić się do rozwiązania problemu nieskuteczności immunoterapii u niektórych chorych. W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego HDM, do głównych białek należą Der p1, Der p2, należy pamiętać, że wczesne uczulenie na powyższe białka jest powiązane z rozwojem astmy. Ponadto 15% uczulonych na HDM ma przeciwciała przeciwko Der p10, co stwarza ryzyko reakcji anafilaktycznej w wyniku reakcji krzyżowej z tropomiozyną owoców morza (zwłaszcza krewetek, krabów, homarów), tilapii, ślimaków, nicieni Anisakis (sushi).

  Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii.  Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok