Barbiturany w moczu (P13)

  Kiedy i w jakim celu

  Analizę wykonuje się w celu wykazania bądź wykluczenia narażenia na psychoaktywne pochodne kwasu barbiturowego, które ciągle są jedną z najczęstszych przyczyn zatruć rozmyślnych i przypadkowych w Polsce.

  Kiedy istnieje podejrzenie o nadużywanie barbituranów np. fenobarbitalu (Luminal), czy pentobarbitalu (Nembutal).

  Charakterystyka badania

  Pochodne kwasu barbiturowego wykazują bardzo silne działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na rozliczne działania niepożądane w większości zostały wycofane z lecznictwa w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

  Osoba będąca pod wpływem barbituranów wykazuje objawy nadmiernej relaksacji, senności, przyćmienia świadomości oraz pogorszenia zdolności dokonywania oceny. Po większych dawkach występuje silna senność, bełkotliwa mowa, utrata świadomości do ciężkiej śpiączki włącznie. W nadużywaniu barbituranów dochodzi do wystąpienia zależności o charakterze psychicznym oraz fizycznym, jak również wzrostu tolerancji, będącej przyczyną konieczności zażywania coraz to większych ilości tych związków, co często prowadzi do przedawkowania, również śmiertelnego. Nagłe odstawienie barbituranów w przypadku uzależnienia bywa groźne dla życia.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok