CMV wirus cytomegalii przeciwciała IgM (F23)

  Kiedy i w jakim celu

  Oznaczenie przeciwciał IgM przeciw wirusowi CMV (cytomegalowirus) pozwala na rozpoznanie zakażenia wirusem cytomegalii. Z kolei badanie przeciwciał IgG razem z przeciwciałami IgM pozwala na wykrycie trwającego lub przebytego zakażenia CMV.

  Charakterystyka badania

  Swoiste przeciwciała anty-CMV w klasie IgM są znacznikiem aktywnego lub świeżego zakażenia wirusem cytomegalii. Przeciwciała IgM są produkowane w czasie ostrej i późnej fazy pierwotnego zakażenia wirusem cytomegalii i mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet lat. 

  Ludzki wirus cytomegalii należy do grupy wirusów z rodziny Herpes.  Wirus CMV przenosi się z osoby na osobę wskutek bliskiego kontaktu z płynami ustrojowymi zawierającymi cząstki wirusa, kontaktów seksualnych, karmienia piersią, a także  za pośrednictwem krwi i produktów krwiopochodnych oraz przeszczepianych narządów. Zakażenie wirusem, szczególnie zakażenie pierwotne, może mieć natomiast poważne konsekwencje w przypadku osób o obniżonej odporności oraz kobiet w ciąży.

  Stwierdzenie samych przeciwciał anty-CMV IgM nie pozwala na potwierdzenie świeżego zakażenia, dodatni wynik badania powinien być traktowany jako wstęp do dalszej diagnostyki.

  Badanie przeciwciał IgM przeciwko CMV wykonuje się u:

  • kobiet chcących zajść w ciążę
  • przed wykonaniem przeszczepów
  • u pacjentów z HIV/AIDS w celu wykrycia u nich przebytych zakażeń CMV

  Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest krew, Pacjent nie musi być na czczo
  • zaleca się równoczesne wykonanie poziomu p/c przeciw wirusowi cytomegalii w kl. IgG i IgM
  • w przypadku IgG(-), IgM(+), badanie należy powtórzyć za ok. 3 tygodnie
  • u kobiety ciężarnej z dodatnimi obiema klasami, konieczna jest dalsza diagnostyka – CMV  awidność p/c IgG
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok