CMV wirus cytomegalii przeciwciała IgG (F19)

  Kiedy i w jakim celu

  Oznaczenie przeciwciał IgG przeciw wirusowi CMV (cytomegalowirus) pozwala na rozpoznanie zakażenia wirusem cytomegalii. Z kolei badanie przeciwciał IgG razem z przeciwciałami IgM umożliwia wykrycie trwającego lub przebytego zakażenia CMV.

  Charakterystyka badania

  Swoiste przeciwciała anty-CMV w klasie IgG są znacznikiem przebytego zakażenia wirusem cytomegalii. Są one wytwarzane przez kilka tygodni od zakażenia i zapewniają długotrwałą ochronę. Stężenie przeciwciał w klasie IgG narasta w czasie aktywnej infekcji, następnie, po ustąpieniu zakażenia i przejściu wirusa do fazy utajonej, ich poziom ulega stabilizacji. Już po pierwszym zakażeniu przeciwciała w klasie IgG będą utrzymywać się we krwi do końca życia.

  Ludzki wirus cytomegalii należy do grupy wirusów z rodziny Herpes. Wirus CMV przenosi się z osoby na osobę wskutek bliskiego kontaktu z płynami ustrojowymi zawierającymi cząstki wirusa, kontaktów seksualnych, karmienia piersią, a także za pośrednictwem krwi i produktów krwiopochodnych oraz przeszczepianych narządów. Zakażenie wirusem, szczególnie zakażenie pierwotne, może mieć natomiast poważne konsekwencje w przypadku osób o obniżonej odporności oraz kobiet w ciąży.

  Badanie przeciwciał IgG przeciwko CMV wykonuje się:

  • u kobiet chcących zajść w ciążę
  • przed wykonaniem przeszczepów
  • u Pacjentów z HIV/AIDS w celu wykrycia u nich przebytych zakażeń CMV

  Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest krew, Pacjent nie musi być na czczo
  • zaleca się równoczesne wykonanie poziomu p/c przeciw wirusowi cytomegalii w kl. IgG i IgM
  • w przypadku IgG(-), IgM(+), badanie należy powtórzyć za ok. 3 tygodnie
  • w przypadku kobiety ciężarnej z dodatnimi obiema klasami, konieczna jest dalsza diagnostyka – CMV  awidność p/c IgG
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok