Całkowita tyroksyna (T4) (O67)

 • Charakterystyka badania

  Badanie T4 (tyroksyna całkowita) jest wykorzystywane w diagnostyce i monitorowaniu skuteczności leczenia schorzeń tarczycy (nadczynność lub niedoczynność), szczególnie klinicznie jawnych lub spowodowanych chorobą podwzgórza lub przysadki

  Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego syntetyzującym, magazynującym oraz wydzielającym tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Oba te hormony działają stymulująco na metabolizm ustroju, utlenianie i termogenezę w organizmie oraz metabolizm lipidów. 

  Synteza  i sekrecja T3 i T4 jest nasilana przez przysadkowy hormon pobudzający - tyreotropinę (TSH). T4  wiąże się z globuliną wiążącą tyroksynę, prealbuminą i albuminami we krwi. W tkankach ulega odjodowaniu do T3, działającej hormonalnie na poziomie komórkowym. Całkowita tyroksyna T4 odzwierciedla aktywność wydzielniczą tarczycy.

  Wskazania do wykonania badania T4 to przede wszystkim objawy wskazujące na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. U pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy pomiar całkowitej T4 jest wykorzystywany do oceny skuteczności leczenia. Badanie T4 zazwyczaj jest zlecane równocześnie z badaniami TSH i T3.

  Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest krew, Pacjent powinien być na czczo.
  • zaleca się wykonanie badania w godzinach porannych
  • niektóre leki mogą podwyższać stężenie T4, dlatego należy powiadomić lekarza o zażywanych lekach
 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok