CA 72-4 (I49)

  Kiedy i w jakim celu

  CA 72-4 jest markerem nowotworów przewodu pokarmowego (głównie żołądka) oraz jajnika. W przypadku raka żołądka czułość rozpoznania za pomocą CA 72-4 podnosi równoległe oznaczenie CEA, a w przypadku raka trzustki marker ten jest często oznaczany obok CA 19-9.

  Charakterystyka badania

  Antygen nowotworowy 72-4 (CA 72-4) jest mucynopodobną glikoproteiną. Podczas badań wykryto jego obecność w wielu tkankach płodu i komórkach gruczolakoraków. W komórkach i tkankach prawidłowych obecność CA 72-4 obserwuje się bardzo rzadko.

  Stężenie CA 72-4 we krwi osób zdrowych jest bardzo niskie, a w przypadku chorób o charakterze zapalnym tylko sporadycznie podwyższone. W przypadku raka żołądka badanie CA 72-4, oprócz diagnostyki, jest wykorzystywany do monitorowania postępów choroby i oceny radykalności leczenia chirurgicznego. Podwyższone stężenie antygenu CA 72-4 obserwuje się także w przypadku raka jajnika, dlatego też można go stosować jako uzupełnienie wraz z oznaczaniem CA 125.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok