B-HCG Gonadotropina kosmówkowa (L47)

  Charakterystyka badania

  Najważniejszym wskazaniem do oznaczenia β-HCG jest wczesne rozpoznanie ciąży. β-HCG  jest również markerem nowotworowym stosowanym do monitorowania leczenia i wykrywania wznowy w przypadku niektórych nowotworów wywodzących się z łożyska i jąder.

  HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) jest hormonem produkowanym w organizmie kobiety podczas cyklu miesiączkowego. Jest odpowiedzialny za stymulację wytwarzania progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Jego poziom znacznie się podwyższa po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu zarodka w macicy. HCG zapewnia przekształcenie się ciałka żółtego do ciałka żółtego ciążowego, które produkuje estrogeny i progesteron w czasie I trymestru ciąży.

  Podstawową funkcją gonadotropiny jest utrzymywanie ciąży oraz dostarczanie odpowiedniej ilości substancji odżywczych do płodu. W ciągu pierwszych 6 tygodni ciąży stężenie β-HCG zwiększa się bardzo szybko, ulegając podwojeniu co 2 dni. Stężenie hormonu osiąga maksimum pod koniec 3. miesiąca ciąży, a od 16. tygodnia ciąży powoli się zmniejsza do zupełnego zaniku.

  Zwiększenie stężenia β-HCG wraz ze stwierdzeniem pustej jamy macicy w badaniu USG pozwala na wczesne rozpoznanie ciąży pozamacicznej.

  Do gwałtownego obniżenia β-HCG dochodzi w wyniku poronienia.

  Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest krew
  • Pacjent nie musi być na czczo
  • wyniki badania są w pełni wiarygodne, gdy są wykonane po 10 dniach od daty spodziewanej miesiączki
  • oznaczenie stężenia β-HCG w odstępie 48 godzin pozwala na ocenę prawidłowości zagnieżdżenia zarodka w macicy (co może mieć zastosowanie w przypadku procedury In Vitro).

   

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok