Adrenalina w osoczu (Epinefryna) (I05)

  Kiedy i w jakim celu

  Wykonuje się je w ramach diagnostyki nadciśnienia tętniczego niejasnego pochodzenia, z reguły podczas napadu lub krótko po napadzie, którego objawy nasuwają podejrzenie guza chromochłonnego (rodzaj guza nadnerczy).

  Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew. Badanie wykonujemy na czczo (co najmniej 8 godzin) i po nocnym odpoczynku (8 godzin).
  • Przed badaniem należy unikać stresu. Krew do badania należy pobierać po co najmniej 30 minutowym odpoczynku.
  • Na 3 dni przed badaniem nie powinno się spożywać: bananów, cytrusów, czekolady i kawy oraz zażywać salicylanów.

  Charakterystyka badania

  Adrenalina jest katecholaminą produkowaną przez rdzeń nadnerczy i zakończenia pozazwojowe układu współczulnego z tyrozyny. Poprzez pobudzenie receptorów alfa powoduję skurcz naczyń krwionośnych, a oddziałując na receptory beta powoduję rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspiesza akcje serca i zwiększa siłę skurczy mięśnia sercowego. Wydzielanie adrenaliny pobudzają czynniki stresowe, niski poziom glukozy, niektóre leki, oraz zwykła aktywność dzienna. Natomiast hamują jej wydzielanie sen oraz blokery receptorów muskarynowych.  Badanie stężenia adrenaliny we krwi jest bardzo przydatne i wręcz umożliwia natychmiastowe ustalenie rozpoznania, w przypadku guza chromochłonnego.

   

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok