Adrenalina w DZM (I05)

 • Kiedy i w jakim celu

  Oznaczenie w diagnostyce nowotworów wydzielających katecholaminy – guza chromochłonnego nadnerczy i innych nowotworów neuroendokrynnych, przydatne w diagnostyce nadciśnienia tętniczego. Badanie wykonywane jest w przypadku występowania objawów utrzymującego się lub napadowego wysokiego ciśnienia krwi, takich jak ciężkie bóle głowy, przyspieszona akcja serca, czy nadmierne pocenie się.

 • Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania  jest mocz z dobowej zbiórki moczu.
  • Dobową zbiórkę moczu rozpocznij rano w dniu poprzedzającym oddanie materiału do badania. Mocz należy zbierać przez 24 h do naczynia zamkniętego i przechowuj w chłodnym miejscu. Pierwszą poranną porcję moczu oddaj do toalety, kolejne zbieraj do naczynia – mocz poranny z dnia następnego powinien być ostatnią porcją DZM. Zebrany mocz dokładnie wymieszaj, zmierz objętość- zapisz ilość moczu z całej doby, odlej do pojemnika około 50 -100 ml i dostarcz do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
  • Na tydzień przed wykonywanym badaniem należy przestrzegać zaleceń dietetycznych. W diecie należy unikać bananów, czekolady, herbaty, kawy (także bezkofeinowej), cytrusów, ciastek, wanilii, wyrobów cukierniczych zawierających cukier wanilinowy. Na dzień przed badaniem należy unikać alkoholu. Przed dniem badania należy również unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu czy gorących kąpieli. Wiele suplementów diety oraz leków może wpływać wynik badania zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty. Jeśli to możliwe leki, które mogą wpłynąć na wynik, powinny zostać odstawione przed i w trakcie zbiórki moczu.
 • Charakterystyka badania

  Adrenalina jest katecholaminą produkowaną przez rdzeń nadnerczy i zakończenia pozazwojowe układu współczulnego z tyrozyny. Poprzez pobudzenie receptorów alfa powoduję skurcz naczyń krwionośnych, a oddziałując na receptory beta powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspiesza akcje serca i zwiększa siłę skurczy mięśnia sercowego. Wydzielanie adrenaliny pobudzają czynniki stresowe, niski poziom glukozy, niektóre leki, oraz zwykła aktywność dzienna. Natomiast hamują jej wydzielanie sen oraz blokery receptorów muskarynowych.  

   

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok