Witamina D- metabolit 1,25(OH)2

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie wit. D3 1,25(OH)2D3 jest wykorzystywane do oceny aktywności witaminy D. Wskazaniem do jego wykonania może być m.in. wysokie stężenie wapnia, a także podejrzenie zaburzenia czynności przytarczyc.

  Charakterystyka badania

  Aktywna postać witaminy D3, czyli 1,25-hydrokscholekalcyferol (kalcytriol), to najbardziej aktywna biologicznie forma witaminy D3. Jej poziom jest regulowany hormonalnie.

  Pełni funkcje regulacyjne w wielu narządach i tkankach, w szczególności:

  • zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym
  • pełni funkcje regulacyjne w układzie odpornościowym (immunologicznym)
  • pełni funkcje regulacyjne dla swojej własnej syntezy - tworzy pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego oraz wzmaga przemianę D3 w metabolit 24,25-hydroksycholekalcyferol.

  Niskie stężenie kalcytriolu może być związane z chorobą nerek (jako jeden z objawów niewydolności tego narządu). Z kolei wysokie stężenie kalcytriolu może wystąpić w przypadku chorób charakteryzujących się nadmierną syntezą parathormonu lub takich, w których kalcytriol jest wytwarzany poza nerkami (np. sarkoidoza lub niektóre chłoniaki).

  Wskazania do wykonania badania 1,25(OH)2D3:

  • wysokie stężenie wapnia
  • podejrzenie niedoboru enzymu 1-alfahydroksylazy przekształcającej 25(OH)D w 1,25(OH)2D3
  • podejrzenie zaburzenia czynności przytarczyc

  Oznaczenie poziomu aktywnej postaci witaminy D3 jest szczególnie ważne w grupach ryzyka nadwrażliwości na witaminę D, gdzie suplementacja powinna być prowadzona indywidualnie, pod kontrolą m.in. 1,25(OH)2D3.

  Zapraszamy do obejrzenia webinarium, które dla pacjentów ALAB laboratoria poprowadził prof. Paweł Płudowski, od kilkunastu lat zajmujący się zagadnieniami dotyczącymi znaczenia witaminy D dla zdrowia człowieka. Autor i współautor rekomendacji suplementacji witaminy D w Europie Środkowej i w Polsce. Przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Międzynarodowych Konferencji pt. „Witamina D – minimum,maximum, optimum” w latach 2012, 2015 i 2017. Prezes EVIDAS – Europejskiego Towarzystwa Witaminy D.

  Zachęcamy również do obejrzenia wypowiedzi naszego eksperta, który wyjaśnia, dlaczego suplementacja witaminy D powinna odbywać się pod kontrolą jej stężenia w surowicy.

    

  Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest krew
  • badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, można je wykonać o dowolnej porze dnia
  • nie trzeba być na czczo

  Jeśli już suplementujesz witaminę D3, nie odstawiaj jej do badania. Nie odstawiaj również żadnych innych leków.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok