Witamina B6

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie witaminy B6 ma na celu oznaczenie jej poziomu we krwi. Rekomendowane w przypadku wystąpienia objawów sugerujących niedobór witaminy B6. Badanie jest wykonywane w technologii HPLC, charakteryzującej się najwyższą czułością i swoistością.

  Charakterystyka badania

  Witamina B6 jest koenzymem występującym w 50 enzymach. Bierze udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Jest niezbędna w procesie tworzenia niacyny z tryptofanu, oraz konieczna w syntezie hormonów serotoniny i adrenaliny.

  Zapotrzebowanie na witaminę B6 jest uzależnione od podaży białka. Osoby na diecie bogatobiałkowej potrzebują większych ilości witaminy B6. Stosowanie środków antykoncepcyjnych również zwiększa zapotrzebowanie na witaminę B6. Warto też wiedzieć, że konserwacja i przetwarzanie żywności (w tym mrożenie, obróbka termiczna) zmniejsza ilość witaminy B6 w żywności.

  Objawy wskazujące na niedobór witaminy B6:

  • nadpobudliwość nerwowa 
  • wypadanie włosów 
  • zmiany na skórze i błonach śluzowych 
  • drętwienie rąk i stóp 
  • niedokrwistość
  • zwiększona podatność na zakażenia.

  Przygotowanie do badania

  Materiałem do badania jest krew. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, ale zalecane jest pobieranie na czczo. Badanie jest wykonywane w technologii HPLC, charakteryzującej się najwyższą czułością i swoistością.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok