Kadm we krwi (P43)

  Kiedy i w jakim celu

  Stężenie kadmu we krwi pełnej jest miernikiem aktualnej ekspozycji na kadm (okres ok. 2-3 miesięcy),  jak również markerem stężenia nefrotoksycznego i narażenia zawodowego. Zatrucie kadmem zwiększa trzykrotnie ryzyko rozwoju procesu nowotworowego.

  Charakterystyka badania

  W 1993 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) umieściła ten pierwiastek na liście czynników rakotwórczych u ludzi i zaklasyfikowała jony Cd2+ do klasy I substancji kancerogennych. Kadm gromadzi się przede wszystkim w wątrobie, kościach, a narządem krytycznym są nerki. Wskaźnikiem kumulacji kadmu w nieuszkodzonych nerkach jest stężenie kadmu w moczu.

  Kadm już przy bardzo niskich stężeniach jest pierwiastkiem o wysokiej toksyczności.

  Głównym źródłem kadmu w życiu codziennym są produkty spożywcze oraz woda pitna. Warzywa, zboża, owoce, zioła, grzyby i ryby są produktami, które dostarczają największe ilości kadmu. Do roślin szczególnie akumulujących związki kadmu zaliczamy m.in. tytoń, orzeszki ziemne, sałatę, szpinak, ale również czekoladę czy mak. Po spaleniu 1 papierosa z dymem tytoniowym do płuc dostaje się około 0,1–0,2 µg kadmu. Przedostaje się on również do mleka matek palących.

  W przemyśle kadm jest stosowany głównie w metalurgii do stopów i pokrywania powierzchni niektórych metali oraz w przemyśle elektronicznym, do wyrobu barwników, produkcji tworzyw i nawozów sztucznych, akumulatorów, galwanicznych pokryw ochronnych, materiałów fluorescencyjnych, farb, gumy, baterii niklowo-kadmowych. Występuje również w zakładach przetwórstwa cynku, ołowiu i miedzi.

  Ostre zatrucie - spowodowane jednorazową wysoką dawką kadmu u ludzi występuje rzadko i jest związane z narażeniem inhalacyjnym w pracy (ślinotok, uporczywe wymioty, silne biegunki i bóle brzucha). Jednak znacznie częściej dochodzi do zatrucia spowodowanego długotrwałym oddziaływaniem kadmu.

  Przewlekłe zatrucie - spowodowane długotrwałą ekspozycją (przez ok. rok), często przebiega bezoobjawowo. Pierwsze objawy to m.in.: suchość w jamie ustnej, metaliczny posmak, brak łaknienia, powstawanie u nasady zębów żółtego tzw. rąbka kadmowego, ogólne osłabienie, uszkodzenia jelit, nerek, wątroby, odwapnienia kości, niedokrwistość, niepłodność, zaburzenia w układzie krwionośnym.  Prowadzi również do demineralizacji, osteomalacji i osteoporozy kości.

  Badania wykonywane są wysoce czułą metodą Spektrometrią mas sprzężoną z plazmą wzbudzaną indukcyjnie ICP-MS.

  Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo.

  Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok