KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
x
Ogólnopolska sieć laboratoriów analiz medycznych


Cynk w surowicy (K15)

 • Kiedy i w jakim celu

  Badanie poziomu cynku we krwi pomaga wykryć jego niedobór lub nadmiar, który jest szkodliwy dla organizmu.

   

  Badania naukowe dowodzą, że prawie 70 % kobiet powyżej 60 roku życia ma za wysoki poziom cynku. Uzależnione jest to od naszej diety. Tego pierwiastka jest dużo w wołowinie, wieprzowinie, drobiu i produktach zbożowych.

   

  Wskazania do oznaczenia:

  • Acrodermatitis enteropathica,
  • upośledzenie gojenia się ran,
  • długotrwałe odżywianie pozajelitowe
  • nadmiar cynku w organizmie (bóle głowy, zmęczenie, biegunki)
 • Charakterystyka badania

  Cynk jest składnikiem enzymów i hormonów. Jest niezbędny do prawidłowego gojenia się ran. Wzmacnia układ odpornościowy. Aktywuje syntezę insuliny, odpowiedzialny jest za normalny poziom łaknienia. Umożliwia widzenie nocne. Jego niedobory mogą wywołać między innymi: łamliwość paznokci, białe plamki na płytce paznokci, wypadanie włosów, utrudnione gojenie ran, niedokrwistość.

   

  Jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Przy wysokich stężeniach odkłada się w nerkach i wątrobie, powoduje niedokrwistość. Nadmierne spożywanie cynku, może spowodować obniżenie przyswajalności innych pierwiastków takich jak: żelazo, fosfor, miedź i wapń.

   

  Badanie można wykonac tylko w wybranych Punktach Pobrań - w celu ustalenia dostępności proszę o kontakt z lokalnym Działem Obsługi Klienta.

 • Badania powiązane

  Witamina 25(OH)D Total (O91) , Witamina A (retinol) w surowicy (O81) , Selen (O31) , Żelazo w surowicy (O95) , Fosfor nieorganiczny w surowicy (L23) , Miedź w surowicy (G68) , Wapń we krwi (O77)


 • sprawdź
  cenę badania
  to badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  pobierz
  kartę badania*
  X
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok