Białko C-reaktywne (CRP) - ilościowe (I81)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie CRP pozwala na stwierdzenie obecności stanu zapalnego i monitorowanie odpowiedzi na leczenie. Badanie CRP może być zlecone, gdy lekarz podejrzewa nagły stan zapalny (zapalenia stawów lub jelit), chorobę autoimmunizacyjną, lub infekcje bakteryjne lub grzybicze (szczególnie po zabiegach chirurgicznych).

  Charakterystyka badania

  Białko CRP (białko C-reaktywne) należy do grupy najbardziej czułych białek ostrej fazy. Syntetyzowane jest w wątrobie. Bardzo znaczny wzrost stężenia w surowicy obserwuje się już w kilka godzin po pojawieniu się w ustroju czynnika zapalnego. W niektórych przypadkach zakażeń wzrost stężenia CRP wyprzedza pojawienie się innych objawów klinicznych. Dynamika zmian stężenia białka C-reaktywnego w badaniu CRP pozwala również na monitorowanie i ocenę skuteczności terapii przeciwzapalnej.

  Do monitorowania zagrożenia chorobami serca niezbędne jest oznaczenie CRP metodą o wysokiej czułości (wysoko czuły CRP, hsCRP).

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok