Apolipoproteina B (APO B) (I67)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie apolipoproteiny B (apoB) jest wykorzystywane do oceny ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – choroby niedokrwiennej serca – w przebiegu miażdżycy.

  Charakterystyka badania

  Apolipoproteiny są składnikami białkowymi lipoprotein (HDL,LDL,VLDL), transportującymi lipidy we krwi. Na powierzchni wielu komórek organizmu obecne są receptory rozpoznające apolipoproteiny, dzięki czemu mogą one być przez te komórki wiązane, co umożliwia następnie wychwyt przez nie cholesterolu i trójglicerydów.

  Apolipoproteina B (apoB) jest składnikiem białkowym stanowiącym 80% białek LDL, 40 % białek VLDL. Apolipoproteina B (apoB) jest wytwarzana w wątrobie, wchodzi w skład lipoprotein endogennych. Uważa się, że apolipoproteina B (apoB) jest wskaźnikiem ryzyka chorób serca na podłożu miażdżycowym.

  Badanie rekomendowane jest pacjentom, którzy mają w rodzinie osoby z chorobą niedokrwienną serca i/lub hiperlipidemią w celu oceny u niego ryzyka wystąpienia tych chorób.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok