Wykryw. krwi utaj. w kale (met. immunochemiczną) (A17)

  Kiedy i w jakim celu

  Test immunochemiczny na krew utajoną w kale to badanie przesiewowe w kierunku krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, wykorzystywane m.in. we wczesnej diagnostyce raka jelita grubego.

  Charakterystyka badania

  Badanie metodą immunochemiczną umożliwia wykrycie tzw. krwi utajonej w kale, czyli domieszki niewidocznej gołym okiem, która nie skutkuje zmianą zabarwienia czy konsystencji kału. Należy pamiętać, że wynik dodatni nie musi być związany z wystąpieniem nowotworu, jednak zawsze musi być skonsultowany z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki.

  Test na krew utajoną w kale powinien być wykonywany kontrolnie raz w roku, zwłaszcza przez osoby po 45 r.ż. oraz takie, których krewni chorują bądź chorowali na raka jelita grubego.

  Badanie na krew utajoną jest też zalecane w przypadku podejrzenia chorób układu pokarmowego, takich jak:

  • wrzody żołądka
  • polipy
  • hemoroidy
  • choroby nowotworowe

  Wskazaniem do wykonania testu na krew utajoną w kale może być także rozpoznanie anemii (niedokrwistości) – badanie może być pomocne w ustaleniu jej przyczyny. 

  Przygotowanie do badania

  Materiałem do badania jest kał - próbka wielkości orzecha laskowego.
  Materiał do badania powinien być pobrany z różnych miejsc. Nie wykonuj testu podczas: menstruacji, leczenia stomatologicznego, krwawień z żylaków odbytu, krwawień z dziąseł. Badanie wykonaj 3 - krotnie.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok