Owsiki w wymazie okołoodbytniczym (A21)

  Charakterystyka badania

  Owsica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez owsiki ludzkie (Enterobius vermicularis). Do infekcji dochodzi głównie drogą pokarmową poprzez kontakt z zarażoną osobą lub pośrednio przez wspólne używanie ręczników, zabawek, przedmiotów lub korzystanie z tej samej toalety. Najczęściej objawy owsicy pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, chorować mogą również dorośli. Choroba może manifestować się świądem w okolicy odbytu, zaburzeniami snu, zgrzytaniem zębów, bladością skóry czy zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego.

  Owsicę można rozpoznać poprzez:

  • Makroskopowe stwierdzenie obecności owsików na skórze w okolicy odbytu  lub na powierzchni świeżo oddanego kału. Jest to możliwe przy dużej inwazji pasożytów.
  • Badanie mikroskopowe w  kierunku obecności jaj pasożytów - badanie mikroskopowe zwiększa prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby.

  Badanie mikroskopowe w ALAB laboratoria polega na ocenie preparatu z materiału pobranego ze skóry okolicy odbytu.
  Więcej informacji o owsikach znajdziesz w naszym centrum wiedzy: Owsiki – co powinniśmy o nich wiedzieć?

  Przygotowanie do badania

  Badanie wymaga zaopatrzenia w specjalne szkiełko z taśmą celofanową. Zestaw do pobrania materiału jest dostępny w Punktach Pobrań ALAB laboratoria.

  Materiał należy pobierać rano, przed wypróżnieniem i umyciem okolic intymnych.
  Taśmę należy przykleić w przestrzeni między pośladkami, a następnie po zabezpieczyć do transportu. Wskazówek dotyczących pobrania materiału udziela personel medyczny Punktów Pobrań oraz lokalny Dział Obsługi Klienta.

   

  Więcej informacji w artykule OWSIKI - CO POWINNIŚMY O NICH WIEDZIEĆ?

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok