Badanie ogólne moczu (A01)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie ogólne moczu jest podstawowym i jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Badanie moczu pozwala na ocenę funkcjonowania układu moczowego, a także pośrednio innych układów i narządów. Jest wykonywane w celach diagnostycznych i przesiewowych.

  Charakterystyka badania

  Badanie ogólne moczu odgrywa ważną rolę w diagnozowaniu, prognozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób, przede wszystkim chorób nerek i dróg moczowych (np. zakażenia, zapalenia kłębuszków nerkowych, utraty zdolności zagęszczania moczu), ale również chorób metabolicznych i układowych, jak np. cukrzyca czy choroby wątroby.

  Analiza moczu pozwala na ocenę i monitorowanie homeostazy ustroju i wielu zachodzących w nim przemian w chorobach metabolicznych.

  Objawy mogące wskazywać na zakażenie układu moczowego:

  • ból brzucha
  • ból w okolicy lędźwiowej
  • częste lub bolesne oddawanie moczu\
  • obecność krwi w moczu

  Badanie ogólne moczu jest też podstawowym badaniem kontrolnym w ciąży, przy przyjęciu do szpitala lub przed operacją.

  Na badanie ogólne moczu składają się następujące parametry:

  - barwa, przejrzystość, ciężar właściwy, obecność białka, glukozy, ciał ketonowych, owalnych ciał tłuszczowych, kropli tłuszczu, bilirubiny i urobilinogenu.

  - badanie elementów upostaciowionych: erytrocytów, leukocytów, komórek nabłonka, wałeczków, bakterii i innych mikroorganizmów, kryształów, pasm śluzu.

  Jeśli mocz nie wymaga weryfikacji mikroskopowej badanie osadu nie jest wykonywane, jest to zgodne z obowiązującymi wytycznymi.

  Osad jest wykonywany, jeśli w moczu pojawiają się następujące zmiany:

  - zmiana barwy (pomarańczowa, brązowa, czerwona, różowa, niebieska, zielona)

  - zmiana przejrzystości – mocz jest lekko mętny lub mętny

  - ciężar właściwy moczu > 1,030

  - pH > 7,5

  - stwierdza się obecność jednego lub kilku z następujących elementów: białko, glukoza, leukocyty, azotyny, bakterie, krew.

  Osad moczu jest integralnym elementem badania bez względu na wynik u dzieci do 5 r.ż. oraz u kobiet ciężarnych (jeśli taka informacja widnieje na skierowaniu).

  Przygotowanie do badań:

  Materiałem do badania jest mocz poranny, który należy pobrać do specjalnego zestawu. Bezpłatny zestaw można odebrać w najbliższym Punkcie Pobrań ALAB laboratoria. Mocz do badania powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą, niewielką ilość moczu należy oddać do toalety. Następną porcję do pojemnika, a końcową znów do toalety. Mocz umieść w probówce z zestawu zgodnie z instrukcją z filmu. Jeśli wolisz, instrukcję możesz pobrać również w PDF.

  Dlaczego należy pobrać mocz do specjalnego zestawu? Ponieważ próbówka gwarantuje stabilność materiału, a dzięki temu lepszą jakość badania, oraz wygodę dla pacjenta – materiał z probówki nie wylewa się.   


  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok