Badanie ogólne moczu (A01)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie ogólne moczu jest podstawowym i jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Badanie moczu pozwala na ocenę funkcjonowania układu moczowego, a także pośrednio innych układów i narządów. Jest wykonywane w celach diagnostycznych i przesiewowych.

  Charakterystyka badania

  Badanie ogólne moczu odgrywa ważną rolę w diagnozowaniu, prognozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób, przede wszystkim chorób nerek i dróg moczowych (np. zakażenia, zapalenia kłębuszków nerkowych, utraty zdolności zagęszczania moczu), ale również chorób metabolicznych i układowych, jak np. cukrzyca czy choroby wątroby.

  Analiza moczu pozwala na ocenę i monitorowanie homeostazy ustroju i wielu zachodzących w nim przemian w chorobach metabolicznych.

  W ramach badania ogólnego moczu przeprowadza się badanie cech fizykochemicznych moczu, takich jak barwa, przejrzystość, ciężar właściwy, pH, obecność białka, glukozy, ciał ketonowych, krwi, esterazy leukocytarnej (leukocytów), azotynów (bakterii), bilirubiny i urobilinogenu.

  W ramach analizy moczu dokonywana jest też ocena upostaciowanych elementów moczu, tzw. badanie osadu moczu: erytrocytów, leukocytów, komórek nabłonka, wałeczków, bakterii i innych mikroorganizmów, kryształów, kropli tłuszczu, owalnych ciał tłuszczowych i pasm śluzu.

  Objawy mogące wskazywać na zakażenie układu moczowego:

  • ból brzucha
  • ból w okolicy lędźwiowej
  • częste lub bolesne oddawanie moczu\
  • obecność krwi w moczu

  Badanie ogólne moczu jest też podstawowym badaniem kontrolnym w ciąży, przy przyjęciu do szpitala lub przed operacją.

  Przygotowanie do badań:

  Materiałem do badania jest mocz poranny, który należy pobrać do specjalnego zestawu. Bezpłatny zestaw można odebrać w najbliższym Punkcie Pobrań ALAB laboratoria. Mocz do badania powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą, niewielką ilość moczu należy oddać do toalety. Następną porcję do pojemnika, a końcową znów do toalety. Mocz umieść w probówce z zestawu zgodnie z instrukcją z filmu. Jeśli wolisz, instrukcję możesz pobrać również w PDF.

  Dlaczego należy pobrać mocz do specjalnego zestawu? Ponieważ próbówka gwarantuje stabilność materiału, a dzięki temu lepszą jakość badania, oraz wygodę dla pacjenta – materiał z probówki nie wylewa się.  


  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok