Kalprotektyna w surowicy

 • Kiedy i w jakim celu

  Badanie jest wykonywane w celu oznaczenia w surowicy pacjenta stężenia kalprotektyny - markera stanu zapalnego.

  Test jest ważną alternatywą dla konwencjonalnych parametrów stanu zapalnego, np. OB, którego wyniki mogą być negatywne nawet u pacjentów z oczywistymi objawami klinicznymi. Zarówno u dorosłych jak i u dzieci stwierdza się korelację pomiędzy przebiegiem choroby a terapią i stężeniem kalprotektyny w surowicy, związanym z istnieniem lub wygaszaniem stanu zapalnego.

  Ponadto za pomocą kalprotektyny w surowicy można wykryć subkliniczne (nie dające objawów) stany zapalne.

  Kiedy?

  1. Monitorowanie stanu zapalnego w chorobach remuatycznych - zarówno w przebiegu terapii, jak i do kontrolowania stanów remisji (wzrost stężenia kalprotektyny w surowicy często poprzedza zaostrzenie choroby):

  • Choroba Stilla, postać młodzieńcza (układowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, SJIA)
  • Choroba Stilla, postać dorosła
  • Łuszczycowe zapalenie stawów (łuszczycowe zapalenie stawów)
  • Spondyloartropatie, np. B. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
  • Toczeń rumieniowaty układowy (SLE)
  • Zespół Sjogrena
  • Zapalenie naczyń związane z ANCA i zapalenie kłębuszków nerkowych

  Ponadto stężenie kalprotektyny może służyć jako parametr do przewidywania skuteczności terapii. U pacjentów, u których stężenie kalprotektyny jest wysokie przed rozpoczęciem leczenia, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż terapia przeciwzapalna będzie skuteczna, a objawy kliniczne (np. liczba zajętych stawów) będą ulegały poprawie.

  2. Monitorowanie stanu zapalnego w chorobach metabolicznych (cukrzyca t.2, otyłość, insulinooporność) - choroby metaboliczne charakteryzują się łagodny, ale przewklekłym stanem zapalnym tkanki tłuszczowej. W następstwie tego procesu stężenie kalprotektyny jest u tych osób wyższe i proporocjonalne do natężenia stanu zapalnego. Znaczny wzrost wartości kalprotektyny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy i chorób układu krążenia.

  3. Monitorowanie terapii chorób nowotworowych - pomocniczo do monitorowania progresji i terapii w chorobach nowotworowych.

 • Charakterystyka badania

  Materiałem do badania jest krew.

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok