Witamina K2 MK7

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie stężenia witaminy K2 we krwi jest pomocne w diagnostyce niedoboru witaminy K2 i punktem wyjścia do podjęcia decyzji o ew. suplementacji i ustalenia skutecznej dawki.

  Charakterystyka badania

  Witamina K to rodzina strukturalnie podobnych substancji, w skład której wchodzą witaminy K1, K2 i K3, pełniące różne funkcje w organizmie.

  Witamina K2 – menachinon – odgrywa dużą rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu układu sercowo-naczyniowego oraz układu kostnego. Mechanizm jej działania polega na aktywacji białka MGP, dzięki któremu wchłaniany w jelitach wapń wykorzystywany jest do budowy kośćca, zmniejszając ryzyko jego odkładania w ścianach naczyń krwionośnych. Niedobór witaminy K2 i nieaktywne białko MGP powodują, że wapń gromadzony jest w ścianach naczyń i stanowi czynnik ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych (np. zawału serca) oraz osteoporozy.

  Źródłem witaminy K2 w naszym organizmie jest  dieta, produkuje ją również mikrobiota jelitowa (bakterie  z rodzaju Bacteroides). Niestety obecnie typowa dieta zachodnia zawiera niewystarczające ilości witaminy K2, jest ona praktycznie nieobecna w przetworzonej żywności. Jej niedobór rośnie również z wiekiem.

  • Do prawidłowego wchłaniania witaminy K niezbędne są sole żółciowe, dlatego choroby wątroby i dróg żółciowych mogą ograniczać jej dostępność w organizmie.

  Kto w szczególności jest narażony na niedobór witaminy K2?

  • osoby z grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, z miażdżycą, hipercholesterolemią (podwyższonym poziomem cholesterolu), cukrzycą;
  • pacjenci z osteoporozą;
  • osoby z zespołami złego wchłaniania, dysbiozą, celiakią, chorobami zapalnymi jelit, chorobami wątroby i dróg żółciowych;
  • osoby starsze, osoby otyłe – zwłaszcza z otyłością brzuszną;
  • osoby na dietach ubogotłuszczowych, pacjenci zażywający leki: antybiotyki powyżej 10 dni, leki ograniczające wchłanianie tłuszczów stosowane w procesie odchudzania, estrogeny, osoby suplementujące wapń;
  • pacjenci z niewydolnością nerek i dializowani.

  Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, pacjent powinien być na czczo.
  • Badanie wykonywane jest metodą HPLC - nowoczesną technologią badań charakteryzującą się bardzo wysoką czułością i swoistością.

  Wartości referencyjne 0,1 – 0,82 ng/ml

  Witamina K2 MK7 ma ścisły związek z witaminą D. Wszystkie osoby szerzej zainteresowane tą tematyką zapraszamy do pobrania e-booka DIAGNOSTYKA NIEDOBORÓW WITAMINY D , a także obejrzenia webinarium, które prowadził Paweł Płudowski – dr.hab.n.med. Prof. IPCZD, od kilkunastu lat zajmujący się zagadnieniami dotyczącymi znaczenia witaminy D dla zdrowia człowieka. Autor i współautor rekomendacji suplementacji witaminy D w Europie Środkowej i w Polsce. Przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Międzynarodowych Konferencji pt. „Witamina D – minimum,maximum, optimum” w latach 2012, 2015 i 2017. Prezes EVIDAS – Europejskiego Towarzystwa Witaminy D.

   

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok