KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
x
Ogólnopolska sieć laboratoriów analiz medycznych


Panel rekombinantów pyłków - 6 alergenów met. Polycheck (L91)

 • Kiedy i w jakim celu

  W dniach 01.01 do 31.03.2021 r. skorzystaj z 15% zniżki na wszystkie badania panelowe Polycheck po wpisaniu kodu rabatowego: ALERGIA  Panel pomaga w klasyfikacji pacjentów do swoistej immunoterapii SIT na pyłki traw i drzew. Skład panelu:

  • Brzoza (pyłki): rBet v1, rBet v2
  • Tymotka łąkowa (pyłki): rPhl p 1, rPhl p 5, rPhl p 7, rPhl p 12

   

  Jeżeli znamy własny profil uczuleniowy - czyli białka, które są odpowiedzialne za nasze objawy alergii możemy przewiedidzieć jaka będzie skuteczność, jedynej skutecznej metody leczenia alergii wziwewnej tj. swoistej immunoterapii. Aby rozpocząć odczulanie konieczna jest staranna kwalifikacja pacjenta, odpowiednie badania należy wykonać w okresie wolnym od objawów choroby, a więc okres jesienno-zimowy jest najlepszym okresem do takiej kwalifikacji. Szczegóły w tabeli poniżej.

   

  TYMOTKA ŁĄKOWA

  BRZOZA

  Przewidywana skuteczność odczulania

  Phl p 1

  Phl p 5

  Phl p 7

  Phl p 12

  Bet v 1

  Bet v 2

  +

  +

  -

  -

  +

  -

  DUŻA

  +

  +

  +

  +

  +

  +

  ŚREDNIA

  -

  -

  +/-

  +/-

  -

  +/-

  MAŁA

   

   

   

   

  Należy pamiętać, że 11 % uczulonych na pyłek tymotki nie ma przeciwciał przeciwko głównym alergenom Phl p1 i Phl p5, co powoduje nieskuteczność odczulania, w przypadku brzozy 6% uczulonych nie ma przeciwciał przeciwko głównemu alergenowi Bet v1.

   

  Alergia na pyłek tymotki łąkowej jest najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Główny okres pylenia w naszym kraju przypada od maja do lipca z nasileniem w czerwcu. Natomiast pyłek brzozy jest główną przyczyną wiosennej alergii wziewnej w Europie. Objawy tej alergii obserwujemy zazwyczaj w połowie kwietnia do maja, jednak często w wyniku podobieństwa alergenu pyłku brzozy do alergenu pyłku leszczyny i olchy (rekcja krzyżowa), objawy kliniczne mogą rozpoczynać się wcześniej. Właściwymi alergenami nie są same pyłki lub zarodniki, lecz zawarte w nich białka, zwane komponentami alergenów.

   

  Główne objawy kliniczne to nieżyt nosa z częstym kichaniem, wyciekiem wodnisto-śluzowej wydzieliny oraz blokada nosa, świąd i zaczerwienienie spojówek, mogą wystąpić objawy obturacji oskrzeli ze świszczącym oddechem, kaszlem lub uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

 • Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
  • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.
 • Charakterystyka badania

  pobierz
  ulotkę w PDF

  Panel pomaga w klasyfikacji pacjentów do swoistej immunoterapii SIT. Jeżeli objawy kliniczne nie poddają się leczeniu objawowemu (np. leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy), często specjalista alergolog w porozumieniu z pacjentem decyduje się na rozpoczęcie SIT (odczulaniu podjęzykowym lub iniekcyjnym) a uczulenie na główne alergeny tymotki Phl p1 i Phl p5 daje podstawy do kwalifikacji do odczulania na pyłek traw, z kolei w przypadku alergii na pyłki drzew takim białkiem jest Bet v1. 

   

  Phl p1 (Phleum pratense) – jest głównym markerem uczulenia nie tylko na tymotkę, lecz także na całą rodzinę traw Poaceae (m.in. żyto, pszenica, jęczmień, owies, kukurydza, kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa, cyndon, kłosówka wełnista, rajgras wyniosły), z powodu wysokiego podobieństwa pomiędzy gatunkami. Phl p1 wraz z Phl p5 stanowią podstawę do SIT.

   

  Bet v1 (Betula verrucosa) - jest białkiem odpowiedzialnym za kliniczne objawy alergii na pyłek brzozy, leszczyny i olchy, jak też odpowiedzialnym za występowanie objawów zespołu pyłkowo-pokarmowego, które zawierają w swojej budowie białko podobne w budowie do Bet v1. Najczęstsze pokarmy to jabłko, gruszka, orzech laskowy i arachidowy, czereśnia, brzoskwinia, morela, kiwi, marchew, seler, soja, anyż, kumin, kolendra.

  Bet v2 jest markerem dla profilin, rodziny białek o dużej reaktywności krzyżowej wśród roślin i pokarmów pochodzenia roślinnego. Uczulenie na profiliny jest przyczyną fałszywie dodatnich wyników asIgE w stosunku do wielu alergenów roślinnych i pokarmów pochodzenia roślinnego (trawy, bylica, ambrozja, słonecznik, lateks, pomidory, seler, marchew, ziemniaki, melony, arbuzy, pomarańcze, kiwi, brzoskwinie, jabłka, banany, orzechy arachidowe, laskowe, włoskie, migdały, soja,kukurydza, pszenica). Uczulonych na Bet v2 jest ok. 20-30% pacjentów z alergią na pyłek brzozy.

   

   

   

 • Badania powiązane

  Brzoza (T3) - IgE swoiste (L91) , RBet v1 PR-10 (T215) IgE swoiste (L91) , RBet v2 Profilin (T216) IgE swoiste (L91) , RPhl p 1 ,­ r Phl p 5 b Tymotka łąkowa (G-213) IgE swoiste (L91) , Tymotka łąkowa (G6) - IgE swoiste (L91)


 • sprawdź
  cenę badania
  to badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  pobierz
  kartę badania*
  X
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok