KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
SYGNALISTA
x
Ogólnopolska sieć laboratoriów analiz medycznych


Glifosat – skł. herbicydów w moczu

 • Kiedy i w jakim celu

  Masz pytania związane z doborem badań lub laboratoryjną interpretacją wyników? ZAPYTAJ LABORATORIUM.

   

  Badanie umożliwia określenie poziomu herbicydów w moczu.

  Glifosat jest najszerzej stosowanym na świecie herbicydem o szerokim spektrum działania, służącym do zwalczania chwastów na gruntach rolnych.

   

  Zastosowanie glifosatu hamuje tak zwaną ścieżkę szikimową, co oznacza, że rośliny nie mogą już tworzyć niezbędnych aminokwasów. Ponieważ ten szlak metaboliczny występuje tylko w roślinach, bakteriach i grzybach, bezpośredni toksyczny wpływ na ludzi jest uważany za mało prawdopodobny. Jednak niektóre badania wskazują na możliwą toksyczność:

   

  • badania pokazują negatywny wpływ glifosatu na florę jelitową człowieka (mikrobiom jelitowy)
  • wykazano, że glifosat jest silnie antybiotyczny, szczególnie przeciwko bakteriom mlekowym, bifidobakteriom i Enterococcus faecalis.
  • wrażliwość na glifosat prowadzi do zmniejszenia ilości ochronnych bakterii w jelicie człowieka, a w konsekwencji do pogorszenia odporności na bakterie chorobotwórcze, w szczególności Clostridia i Salmonella.

   

  Federalny Instytut Oceny Ryzyka obecnie ocenia glifosat jako nie rakotwórczy. Jednak Kalifornijski Departament Zdrowia i Ochrony Środowiska umieszcza ten preparat na liście substancji chemicznych, które mogą powodować raka.

 • Charakterystyka badania

  Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

  Materiał: mocz poranny, niestabilizowany

  Stabilność materiału: Temperatura pokojowa i 2-8°C  22 dni. Zamrożenie -20°C  14 dni

 • Badania powiązane

  ORGANIX GASTRO pośredni test dysbiozy , Kwas masłowy w kale , Kalprotektyna w kale (ilościowo) , Flora bakteryjna jelit , Ołów w moczu (P71) , Rtęć w moczu (P89) , Kadm w moczu (P43)


 • sprawdź
  cenę badania
  to badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  pobierz
  kartę badania*
  X
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok