Witamina B3 (PP, Niacyna, Kw. nikotynowy)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie ma na celu określenie stężenia witaminy B3 we krwi. Witamina B3, zwana jest inaczej witaminą PP lub niacyną.

  • Niacyna bierze udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz w syntezie hormonów steroidowych (estrogenu, testosteronu, progesteronu, hydrokotyzolu). W prawidłowym stanie utrzymuje nabłonek skóry (korzystnie wpływa na skórę i włosy), przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Usuwa nadmiar cholesterolu z tętnic.
  • Źródłem niacyny w organzimie człowieka jest dieta.
  • Wytwarzają ją również bakterie jelitowe z tryptofanu.

  Kto w szczególności jest narażony na nieobór witaminy B3?

  Pacjenci na dietach niedoborowych, alkoholicy, osoby z chorobami przewodu pokarmowego upośledzające wchłanianie z jelit oraz nerek. Osoby cierpiące na schorzenia układu nerwowego - schizofrenia, depresja. Pacjenci z hipercholesterolemią.

  Niedobór witaminy PP prowadzi do pelagry, choroby objawiającej się zapaleniem skóry, zaburzeniami psychicznymi, biegunką.

  • Nadmiar witaminy PP może wystąpić wskutek nadmiernej i niekontrolowanej suplementacji. Prowadzi do insulinooporności, co u chorych na cukrzycę utrudnia leczenie choroby.

  Charakterystyka badania

  Materiałem do badania jest krew, badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, ale zaleca się materiał pobierać na czczo.

  Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok