Kwas masłowy w kale

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie wykonywane jest w celu określenia poziomu kwasu masłowego w kale, w przypadku:

  • podejrzenia dysbiozy, np. w  zespole jelita drażliwego, chorobach zapalnych jelit
  • objawów ze strony przewodu pokarmowego – bóle brzucha, zaparcia lub biegunki, wzdęcia, przelewania w brzuchu.

  Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest kał.
  • Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania.

  Materiał do badania pobieramy do specjalnego pojemnika. W celu jego otrzymania należy skontaktować się z odpowiednim punktem pobrań.

  Charakterystyka badania

  Kwas masłowy należy do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), o korzystnym działaniu na przewód pokarmowy. Bierze udział w procesie regeneracji i odnowy błony śluzowej jelita. Jest najważniejszym źródłem energii dla komórek śluzówki jelit. SCFA mają działanie przeciwzapalne oraz normalizujące w zaburzeniach czynnościowych. Kwas masłowy wpływa również na stymulację limfocytów odpowiadających na tolerancję immunologiczną. Chroni przed przedostawaniem się drobnoustrojów z jelita do krwiobiegu.Producentem kwasu masłowego w jelitach jest głownie bakteria Feacalibacterium prausnitzii. W warunkach fizjologicznych stanowi  ponad 5 % bakterii mikrobioty jelitowej. Niedobór kwasu masłowego w kale powiązany jest ze zmniejszoną liczbą F. prausnitzii – bakterii odgrywającej bardzo ważną rolę w homeostazie mikrobioty jelitowej.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok