ACTH (C206) - IgE swoiste (L91)

  Kiedy i w jakim celu

  Pomiar stężenia immunoglobuliny E w surowicy dla ACTH wykorzystywany jest w diagnostyce nadwrażliwości alergicznej, u pacjentów przyjmujących preparaty adrenokortykotropowe ACTH.

  Charakterystyka badania

  W połowie XX wieku wykazano skuteczność kortykosteroidów w leczeniu rzutów w przebiegu stwardnienia rozsianego SM. Na podstawie badań, stwierdzono, że podanie preparatów hormonu adrenokortykotropowego ACTH powodował zdrowienie z epizodów zaostrzenia stwardnienia rozsianego SM. Leczenie ACTH jest wykorzystywane również w leczeniu padaczki, w momencie kiedy standardowa terapia nie przynosi efektów.

  W przypadku zastosowanego leczenia preparatami adrenokortykotropowymi ACTH, niezwykle rzadko możemy obserwować działania niepożądane leczenia, w postaci reakcji uczuleniowej,  z ryzykiem wstrząsu anafilaktycznego. Badania potwierdzają, że natychmiastowe reakcje nadwrażliwości na kortykotropinę są zależne od przeciwciał IgE.

   Na podstawie wyniku badania przeciwciał IgE dla ACTH możemy ocenić ryzyko reakcji alergicznej na preparaty zawierające ACTH.

  Przygotowanie do badania

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
  • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok