Borrelia burgdorferi DNA - badanie kleszcza

 • Kiedy i w jakim celu

  Badanie wykonuje się w celu wykrycia w kleszczu obecności bakterii Borrelia burgdorferi. 


  Należy pamiętać, iż wykrycie w kleszczu materiału DNA krętka Borrelia nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na boreliozę ukąszonego człowieka. Ryzyko przeniesienia bakterii chorobotwórczych z kleszcza na żywiciela jest tym większe, im dłużej kleszcz przebywa w skórze. Jest niższe do 48 godzin od momentu przyczepienia się kleszcza, a bardzo wysokie po 72 godzinach.

  Badanie umożliwia otrzymanie w krótkim czasie informacji o zakażeniu krętkiem borelii kleszcza, który ukąsił pacjetna i zagrożeniu boreliozą.

  Wykrycie zakażenia testami diagnostycznymi z krwi człowieka możliwe jest dopiero w momencie wyprodukowania wystaraczającej ilości przeciwciał - czyli dopiero po 4-6 tygodniach od ukąszenia. 

 • Charakterystyka badania

  Materiałem do badania jest kleszcz, który powinien być dostarczony w czystym pojemniku bądź torebce strunowej. Powinien być przechowywany w temperaturze lodówki - czyli 2-8stC, do 48 h lub w zamrożeniu. Niestety rozmrożenie i ponowne zamrożenie materiału przed dostarczeniem do laboratorium wykonującego badanie uniemożliwia wykonanie testu.

  Wykrywane gatunki: B. burgdorferi sensu stricto, B. garinii, B. afzelii, B. andersonii, B. bissettii, B. valaisiana, B. lusitaniae, B. japonica, B. tanukii, B. turdi, B. sinica, B. miyamotoi, B. mayonii, B. spielmanii, B. bavariensis, B. kurtenbachii.

  Więcej informacji o kleszczach - jak się przed nimi chronić i jak prawidłowo wyjąć kleszcza ze skóry, w artykule SEZON NA KLESZCZE w Centrum Wiedzy ALAB laboratoria.

  Jeśli chcielibyście się Państwo dowiedzieć więcej na temat diagnostyki boreliozy, dlaczego jest taka trudna, zapraszamy do odsłuchania webinarium, które prowadził prof. T. Wielkoszyński.
   

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok