Hemopirollaktam (HPL) w moczu

 • Charakterystyka badania

  Hemopirollaktam (inaczej kryptopirol) jest substancją chemiczną wydalaną z moczem w przebiegu zaburzeń związanych z metabolizmem piroli. Pirole są składnikami hemu, które w stanie zdrowia organizmu są wydalane wraz z barwnikami żółciowymi z kałem. W przypadku zaburzeń metabolicznych szlaku przemian pirolii następuję nagromadzenie ich w organizmie (poniewaz nie moga byc wydalone z kałem).  W postaci hemopirollaktamu są one wydalane z moczem po wczęśniejszym związaniu piroli z witaminą B6 i cynkiem, co skutkuję obniżeniem ich poziomu w organizmie.
  Nadmierne nagromadzenie pirolii w organizmie i obniżenie poziomu witaminy B6 i cynku może być przyczyną zaburzeń pamięci krótkotrwałej, trudności w uczeniu się, braku tolerancji na stres, czy też ADHD.

   

  Do badania potrzebny jest specjalny zestaw do pobrania moczu - proszę skontaktować się wcześniej z Punktem Pobrań w celu jego nabycia.

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok