Holo-transkobalamina

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie służy określeniu poziomu holotranskobalaminy we krwi. Holotranskobalamina jest markerem wczesnego niedoboru witaminy B12, dlatego wykonanie badania rekomenduje się osobom, które podejrzewają u siebie zbyt niskie stężenie witaminy B12. 

  Charakterystyka badania

  Holotranskobalamina nazywana jest również aktywną witaminą B12 i może służyć jako marker wczesnego niedoboru witaminy B12. Od transkobalaminy zależy transport witaminy B12 do wszystkich komórek ciała.

   

  Wskazaniem do wykonania badania holotranskobalaminy jest przede wszystkim podejrzenie niedoboru witaminy B12, z którym mogą się wiązać:

   

  • objawy niedokrwistości - szybkie męczenie się, bladość skóry, apatia, ogólne osłabienie 
  • objawy ze strony układu nerwowego - problemy z pamięcią, rozdrażnienie, silne bóle głowy

  Na niedobór witaminy B12 szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Niedostateczne stężenie witaminy B12 może występować też u osób:

  • na diecie wegetariańskiej
  • stosujących leki, takie jak inhibitory pompy protonowej (stosowane w przypadku refluksu - zgagi), metformina, kwas acetylosalicylowy, sulfasalazyna
  • po 50 r.ż., zwłaszcza jeśli występują u nich objawy, takie jak refluks 
  • nadużywających alkoholu
  • z chorobami przewodu pokarmowego: zespoły złego wchłaniania, celiakia, SIBO

   

  Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat witaminy B12 oraz diagnostyki jej niedoborów zapraszamy do obejrzenia webinariu, które prowadził dr Mirosław Mastej.

   

   

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok