Arsen (P11)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie arsenu we krwi lub moczu i jego nieprawidłowe stężenie wskazują na znaczną ekspozycję na ten pierwiastek. Potwierdzono wysoką zależność między ryzykiem zachorowania na nowotwór skóry, płuc, pęcherza moczowego, nerek, a stężeniem arsenu w organizmie.

  Charakterystyka badania

  Arsen występuje naturalnie w glebie i minerałach i może przedostać się do powietrza, wody i ziemi. W rybach i skorupiakach również możemy znaleźć związki arsenu. 

  Objawy zatrucia arsenem zaczynają się od bólów głowy, ciężkiej biegunki i senności. Przy ostrym zatruciu arsenem objawy mogą obejmować biegunkę, wymioty, krew w moczu, skurcze mięśni, utratę włosów i ból brzucha. Zatrucie arsenem ma szczególnie negatywny wpływ na płuca, skórę, nerki i wątrobę. 

  Arsen i jego związki nieorganiczne zostały przypisane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, IARC (International Agency for Research on Cancer) do I grupy czynników o potwierdzonym działaniu rakotwórczym. Potwierdzono wysoką zależność między ryzykiem zachorowania na nowotwór skóry, płuc, pęcherza moczowego, nerek, a stężeniem arsenu w organizmie.

  Rozpoznanie zbyt wysokiego stężenia arsenu w organizmie polega na badaniu krwi lub moczu. Badanie arsenu we krwi i jego nieprawidłowe stężenie wskazują na znaczną ekspozycję na ten pierwiastek. Pomiar całkowitego stężenia arsenu w moczu jest uznawany za najbardziej wiarygodny wskaźnik narażenia na arsen w ciągu ostatnich kilku dni.

  Badania wykonywane są wysoce czułą metodą Spektrometrią mas sprzężoną z plazmą wzbudzaną indukcyjnie IC-PMS.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok