Kalprotektyna w kale (ilościowo)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie kalprotektyny w kale umożliwia wykrycie i monitorowanie stanów zapalnych jelit. Jest też przydatne w różnicowaniu chorób zapalnych jelit od zespołu jelita drażliwego (IBS).

  Charakterystyka badania

  Kalprotektyna jest markerem stanu zapalnego jelita. Jej stężenie wzrasta w przypadku zmian zapalnych lub nowotworowych. U osób zdrowych wykrywana jest jedynie w śladowych ilościach.

  Badanie kalprotektyny jest wykorzystywane:

  • w różnicowaniu stanów zapalnych jelit od stanów zespołu jelita drażliwego
  • w diagnostyce wstępnej nieswoistych zapaleń jelit - ujemny wynik pozwala na rezygnację z dalszej, inwazyjnej diagnostyki. Natomiast wynik > 50 jest wskazaniem do dalszych badań.
  • do monitorowania pacjentów w chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego - wynik badania pokazuje, czy mamy do czynienia z zaostrzeniem choroby, czy współistnieniem zespołu jelita drażliwego.

  Aby dowiedzieć się więcej na temat kalprotektyny zapraszamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi naszego eksperta oraz do webinarium nt. możliwości laboratorium w diagnostyce bólów brzucha.

   

  Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest kał
  • badanie nie wymaga specjalnego przygotowania
  • czas oczekiwania na wynik - ok. 5 dni roboczych
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  Pobierz
  ulotkę PDF
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok