Skażone
środowisko a zdrowie

-20% z kodem: 30KWIE
PAKIET METALE CIĘŻKIE PODSTAWOWY (kadm,ołów,rtęć)
Pakiet metale ciężkie podstawowy (kadm, ołów, rtęć) umożliwia ocenę narażenia na trzy najbardziej toksyczne w otoczeniu człowieka metale ciężkie, a co za tym idzie, umożliwia ograniczenie ich szkodliwego oddziaływania na nasz organizm. Toksyczne oddziaływanie metali ciężkich, takich jak kadm, ołów czy rtęć, może dotyczyć każdego z nas. W przeszłości dotyczyło osób, które miały z nimi kontakt w swojej pracy zawodowej. Obecnie mamy z nimi kontakt w życiu codziennym, ponieważ występują w zanieczyszczonym powietrzu, glebie, pożywieniu (warzywa, zboża, ryby, podroby zwierzęce np. wątróbka), kosmetykach chemicznych (niektóre kolorowe szminki, tusze do rzęs, cienie do powiek, podkłady, farby do włosów), plombach dentystycznych (amalgamatowych), w dymie papierosowym czy w tuszach do tatuaży. Wiadomo, że dla niektórych osób nawet minimalne stężenie tych metali może stanowić zagrożenie, jednak groźniejsze jest ich długotrwałe oddziaływanie na nasze organizmy, ponieważ może prowadzić do poważnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu wielu narządów i układów. Kadm może mieć działanie rakotwórcze, uszkadza nerki, płuca i wątrobę. Rtęć gromadzi się w mózgu, rdzeniu kręgowym i zakłóca funkcje neurologiczne. Przewlekłe zatrucie ołowiem to objawy ze strony układu pokarmowego oraz nerwowego. W naszej ofercie dostępne są również: 1. PAKIET METALI ROZSZERZONY - badania naukowe potwierdzają zależność ekspozycji na dane metale, a powstawaniem stresu oksydacyjnego, tym samym osłabienie mechanizmów obronnych, aż do powstania procesu nowotworowego. 2. PAKIET ŚRODOWISKO PRACY - kierowany szczególnie dla pracowników  fabryk i laboratoriów przemysłu chemicznego, nawozów sztucznych, przemysłu celulozowo-papierniczego, rafinerii, przemysłu metalurgicznego oraz hut miedzi i cynku oraz hut szkła kryształowego. 3. PAKIET ZATRUCIA OŁOWIEM - zalecany  jako badanie przesiewowe u osób w kierunku przewlekłej ekspozycji na ołów. Badania wykonywane są wysoce czułą metodą Spektrometrią mas sprzężoną z plazmą wzbudzaną indukcyjnie ICP-MS. Przygotowanie do badań Materiałem do badania jest krew. Pacjent nie musi być na czczo. Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.
-20% z kodem: 30KWIE
PAKIET METALE CIĘŻKIE ROZSZERZONY (zawiera 5 badań)
Pakiet metale ciężkie rozszerzony umożliwia zbadanie stężenia kadmu, miedzi, chromu, niklu i arsenu w moczu. Z metalami ciężkimi mamy do czynienia na co dzień, z tego powodu mogą być dla nas niebezpieczne, a ich toksyczne działanie może się kumulować w naszym organizmie. Przewlekłe oddziaływanie metali ciężkich na człowieka może objawiać się w różny sposób, dając: częste bóle głowy, migreny, ogólne osłabienie, alergie, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Cięższe przypadki mogą prowadzić do rozwoju chorób autoimmunologicznych, zapaleń stawów, schorzeń nerek i wątroby,  zaburzeń pracy układu nerwowego, zaburzeń endokrynologicznych, opóźnień rozwoju płodu, autyzmu. Badania pokazują również związek pomiędzy ekspozycją na metale ciężkie (arsen, nikiel, kadm i chrom), a powstaniem stresu oksydacyjnego, który jest uważany za jeden z czynników uczestniczących w patogenezie zmian neurodegeneracyjnych, takich jak: choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane oraz stwardnienie zanikowe boczne. Ekspozycja na metale ciężkie powoduje nasilenie produkcji wolnych rodników oraz osłabienie mechanizmów obronnych, przez co może rozwijać się proces nowotworowy. Pakiet metale ciężkie rozszerzony zawiera oznaczenie poziomu: kadmu (ma działanie rakotwórcze, uszkadza nerki, płuca i wątrobę) miedzi (jej nadmiar prowadzi do zaburzeń funkcjonowania wątroby i układu oddechowego, uszkodzeń w obrębie mózgu, wątroby i rogówki oka, oraz zaburzeń zawartości cynku) chromu (jego nadmiar prowadzi do zaburzeń metabolicznych, może mieć również działanie rakotwórcze) niklu (ma działanie mutagenne oraz może powodować nowotwory, głównie płuc) arsenu (daje zaburzenia neurologiczne, może powodować nowotwory wielu narządów). Badania wykonywane są wysoce czułą metodą Spektrometrią mas sprzężoną z plazmą wzbudzaną indukcyjnie ICP-MS. Przygotowanie do badań Materiałem do badania jest mocz. Pacjent nie musi być na czczo. Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.
-20% z kodem: 30KWIE
PAKIET ZATRUCIA OŁOWIEM
Pakiet zatrucia ołowiem wskazuje, czy jesteśmy narażeni na zdrowotne skutki działania ołowiu. Oznaczenie protoporfiryny cynkowej oraz poziomu ołowiu zalecane jest jako badanie przesiewowe u osób narażonych na przewlekłą ekspozycję na ten metal. Ołów jest metalem ciężkim, który towarzyszy nam na co dzień, dostaje się do naszego organizmu drogą wziewną (przez układ oddechowy) i pokarmową. Nie jest obojętny dla zdrowia, chociaż nie wszyscy jesteśmy narażeni na takie działanie ołowiu, które daje negatywne skutki zdrowotne. Pakiet zatrucia ołowiem rekomendowany jest zwłaszcza dla pracowników zakładów przemysłowych, np. wytwarzających kryształy, akumulatory, kable, czcionki drukarskie, panewki lub łożyska. Grupa ryzyka to także hutnicy pracujący w hutach miedzi, cynku, ołowiu oraz aluminium. Ołów występuje także w niektórych zabawkach, kredkach świecowych, plastelinie czy farbach - osoby pracujące przy ich produkcji mogą być również narażone na jego szkodliwe działanie. Pakiet zatrucia ołowiem zawiera dwa badania - poziom ołowiu w surowicy i protoporfiryny cynkowej (ZPP). Stężenie ołowiu we krwi obrazuje bezpośrednie narażenie na ten metal, natomiast protoporfiryna cynkowa (ZPP) umożliwia wykrycie wczesnych skutków zdrowotnych zatrucia ołowiem. Wzrost jej stężenia w czerwonych krwinkach - erytrocytach, jest pierwszym objawem zaburzeń układu krwiotwórczego wskutek przewlekłego narażenia na ołów. Szczególnie cenna informacja, której dostarcza nam pomiar stężenia ZPP to fakt, iż obrazuje ona średnią ekspozycję na ołów w ciągu ostatnich trzech miesięcy.  Ważne również jest to, iż fizjologicznie - w stanie pełnego zdrowia -  zawartość protoporfiryny w erytrocytach jest niewielka, wzrasta natomiast w przypadku zatrucia ołowiem. Jakie mogą być objawy zatrucia ołowiem? Są to: wysokie ciśnienie tętnicze krwi, "ołowiany rąbek" na dziąsłach, skóra o żółtoszarym zabarwieniu, bóle głowy, bóle brzucha, osłabienie i zmęczenie, zaniki pamięci, zmiany nastroju, drętwienie i/lub uczucie mrowienia dłoni i stóp. W pakiecie oznaczamy poziom: ołowiu protoporfiryny cynkowej ZPP Przygotowanie do badania: Materiałem do badania jest krew. Pacjent nie musi być na czczo. Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.  
PAKIET ŚRODOWISKO PRACY
Pakiet środowisko pracy to panel pokazujący stężenie chromu, niklu, kobaltu, manganu oraz glinu w naszym organizmie. Na zatrucie metalami ciężkimi najczęściej narażone są osoby mające z nimi kontakt w pracy zawodowej. Szczególnie narażeni są pracownicy przemysłu chemicznego (np. fabryk nawozów sztucznych), papierniczego, elektrotechnicznego czy pracownicy rafinerii ropy naftowej, elektrowni węglowych i koksowni. Poza tym osoby pracujące w hutach (żelaza, szkła), cementowniach, fabrykach farb,lakierów i rozpuszczalników oraz lamp czy urządzeń pomiarowych. Jakie objawy mogą wskazywać na przekroczenie w naszym organizmie poziomu metali ciężkich?  Są to: przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji, migreny, bóle i zawroty głowy. Ponadto wahania nastroju, stany depresyjne oraz problemy z układem pokarmowym (zaparcia, wzdęcia, biegunki, niestrawność, zgaga).  W ramach Pakietu środowisko pracy można zbadać poziom glinu, manganu - upośledzają pracę układu nerwowego, kobaltu - wykazującego szkodliwy wpływ na serce oraz płuca, niklu i chromu - mogących mieć działanie rakotwórcze. Pakiet zawiera oznaczenie poziomu dla: chromu - zaburzenia metabolizmu, działanie rakotwórcze. niklu - działanie mutagenne, rakotwórcze (głównie nowotwory płuc i zatok przynosowych). kobaltu - nadmiar może powodować kardiomiopatię, astmę oskrzelową, zapalenie płuc czy zwłóknienie płuc. manganu - do zatrucia dochodzi drogą wziewną,objawy toksyczne dotyczą układu nerwowego. glinu - kumuluje się w mózgu, upośledza pracę układu nerwowego. Przygotowanie do badania: Materiałem do badania jest mocz. Pacjent nie musi być na czczo. Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.