facebook
logo Grupy ALAB
Znajdź badanie
Wyniki online
Sklep online
Punkty badań
Strefa pacjenta
Kontakt

ZBADAJ KLESZCZA W ALAB LABORATORIA!!!


Obecnie  w diagnostyce BORELIOZY sięga  się  po nowe metody jej wykrywania

Ukąszenie przez kleszcza tylko w 30% przypadków daje widoczne objawy w postaci rumienia wędrującego na skórze. W pozostałych przypadkach borelioza może dawać niespecyficzne objawy przypominające grypę lub nie ma w ogóle objawów w pierwszej fazie zakażenia.

Dlatego dobrym sposobem na skrócenie czasu kosztownej diagnostyki boreliozy jest przebadanie samego kleszcza, który nas ukąsił, aby sprawdzić, czy jest on nosicielem krętka z gatunku Borrelia burgdorferi, a co za tym idzie - czy mógł nas zarazić groźną bakterią.

Celem badania jest wykrycie obecności materiału genetycznego (DNA) Borrelia burgdorferi za pomocą metody Real Time PCR. Badanie metodą Real Time PCR wykazuje dużą czułość i swoistość.

Po dostarczeniu kleszcza do badania w laboratorium rozpoczyna się analiza trwająca  ok. 10  dni roboczych. Po tym czasie  pacjent uzyskuje informację, która pozwala na podjęcie kolejnych decyzji w zależności od uzyskanego wyniku.


Jak zbadać kleszcza? – postępowanie krok po kroku

1. Usuń kleszcza ze skóry oraz  (zabezpiecz go w pojemniku)

tutaj znajdziesz wskazówki  http://pediatria.mp.pl/pierwszapomoc/66747,jak-usunac-kleszcza

2. Dostarcz kleszcza do dowolnego Punktu Pobrań (lista dostępnych Punktów Pobrań)

Kleszcz przeznaczony do badania może być przechowywany w temperaturze 4°C (do 48 godzin), jeżeli nie jest możliwe dostarczenie kleszcza w tym czasie, materiał należy zamrozić i w takim stanie transportować.


Na czym polega badanie kleszcza?

Badanie kleszcza pozwala potwierdzić bądź wykluczyć obecności materiału genetycznego (DNA) Borrelia burgdorferi u kleszcza wyjętego ze skóry pacjenta.

Nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii Borrelia, dlatego nie każde ukąszenie musi wiązać się z zakażeniem i prowadzić do rozwoju boreliozy.

Należy jednak pamiętać, jak ciężkie i poważne mogą być konsekwencje zakażenia bakteriami Borrelia.

Warto więc jak najszybciej po ukąszeniu uzyskać informację o ryzyku zakażenia, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować i w konsultacji z lekarzem zastosować dalszą diagnostykę oraz leczenie.

 

Szczegóły na temat kompletnej oferty badań laboratoryjnych w kierunku diagnostyki boreliozy oraz cen, dostępne są w naszych punktach pobrań.