facebook
logo Grupy ALAB
Znajdź badanie
Wyniki online
Sklep online
Punkty badań
Strefa pacjenta
Kontakt
Najczęściej zadawane pytania

 

 • Czy wymagane jest zapisanie się na pobranie materiału?

  Nie obowiązują zapisy na badania laboratoryjne w punktach pobrań ALAB, należy przyjść  do wybranego punktu. Lista punktów pobrań zdajduje się na naszej stronie internetowej.
  Jedynie w przypadku pobrań ginekologicznych materiałów do diagnostyki należy uzgodnić wcześniej z punktem pobrań czas pobrania.

   

 • Kto może odebrać wyniki badań ?

  W związku z koniecznością zapewnienia właściwej ochrony danych osobowych, tylko pacjent ma prawo do wglądu i odbioru swoich wyników badań. Nie dotyczy to wyników dzieci do 18 lat pozostających pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów. Osoba która chce odebrać wyniki badań członka rodziny powinna mieć ze sobą dowód osobisty i pisemne upoważnienie. W upoważnieniu należy podać  zarówno dane pacjenta /imię i nazwisko, nr PESEL nr dowodu osobistego z czytelnym podpisem pacjenta.

   

 • Jak mogę odebrać wyniki przez Internet?

  Dzięki naszej stronie internetowej każdy pacjent może odebrać wyniki w domu bez konieczności ponownego wychodzenia do przychodni czy punktu pobrań. Wynik badań są podpisane przez diagnostę laboratoryjnego za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego ze znacznikiem czasu.

   

 • Czy do badania ogólnego moczu i posiewu moczu wystarczy jeden pojemnik z moczem?

  Mocz do badania analitycznego i na posiew należy zawsze pobierać do oddzielnych pojemników (do badania mikrobiologicznego zawsze pojemnik jałowy „sterylny”) i dołączyć do laboratorium z oddzielnym skierowaniem na obydwa badania.
  Badanie ogólne moczu - Materiał na potrzeby badania stanowi mocz oddany z pierwszej porannej porcji po wypoczynku nocnym, na czczo i po porannej toalecie. Po odrzuceniu pierwszej mikcji ze środkowego strumienia i zebraniu następnych ok. 50 ml do jednorazowego ,plastikowego pojemnika na mocz dostępnego w punkcie pobrań.
  Mocz na posiew należy pobierać metodą ‘środkowego strumienia” do jałowego pojemnika maksymalnie do połowy i po dokładnym zamknięciu przekazania do laboratorium. Jeśli nie można przekazać próbki moczu natychmiast, umieścić ja w lodówce do czasu wysyłki.

  Dokładne informację dotyczące przygotowania do badania w zakładcę: przygotowanie do badania

   

 • Jak przygotować się do badania krwi?

  Do badań planowanych badań wykonywanych z krwi zaleca się pobieranie próbek do wszystkich badań na czczo, po 12 godzinach od przyjęcia ostatniego posiłku ,przed pobraniem można wypić wodę w umiarkowanych ilościach, po wypoczynku nocnym, w godzinach porannych najlepiej 7.00-9.00. Należy przystąpić do pobrania przed leczeniem lub po odstawieniu leków mogących wpływać na poziom mierzonego składnika, o ile to nie zaburzy procesu leczenia, Jeżeli to możliwe próbki krwi powinny być pobierane przed wdrożeniem procedur diagnostyczno-terapeutycznych.

  Dokładne informację dotyczące przygotowania do badania w zakładcę: przygotowanie do badania