Nowe badanie wykonywane w laboratoriach grupy ALAB

W naszej ofercie dla pacjentek pojawiło się nowe badanie - TEST ROMA.
Test ten służy do oceny ryzyka istnienia nabłonkowego raka jajników.

Opis TESTU ROMA i jego znaczenie

Na TEST ROMA składają się z dwa badania (markery nowotworowe): HE4 i CA125 wraz z oceną ryzyka przy zastosowaniu algorytmu interpretacyjnego  ROMA.

Jest to algorytm służący do szacowania ryzyka wykrycia raka jajników.

Dzięki matematycznemu modelowi ( ROMA - Risk of Ovarium Cancer Malignancy Algorithmus) wyniki  badań HE4 i Ca125 mogą być połączone poprzez ustalenie przewidywalnego indeksu

Ten indeks umożliwia oszacowanie ryzyka istnienia nabłonkowego raka jajników i dodatkowo pozwala na ocenę ryzyka w przypadku istnienia guza o niejasnym charakterze w obszarze miednicy.

Otrzymany wynik pozwala określić stopień ryzyka i zakwalifikować kobiety do grupy wysokiego lub niskiego ryzyka.

Dodatkowo u pacjentek przed operacją TEST ROMA jest pomocny w ustaleniu czy istnieje ryzyko wystąpienia złośliwej formy raka jajnika, co ma kluczową rolę dla zapewnienia właściwego leczenia.

Izolowany marker nowotworowy HE4 jest stosowany nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu postępów choroby, leczenia oraz dla oceny nawrotów nowotworu.

Kiedy wykonujemy TEST ROMA, wczesna profilaktyka

TEST ROMA należy zlecać już w przypadku jak wystąpią nieustępujące, niepokojące objawy zlokalizowane w okolicach podbrzusza (zaparcia, wzdęcia, bóle w podbrzuszu, uczucie pełności w brzuchu). Wskazania do wykonania badania rosną, jeśli do objawów dołączą się ogólne zmęczenie, osłabienie, utrata apetytu, złe samopoczucie.

Bezwzględnymi wskazaniami do diagnostyki jest wystąpienie bolesnego parcia na pęcherz, bólu przy oddawaniu moczu w połączeniu z bólem podbrzusza, uczucia ucisku w podbrzuszu, czy krwawienie z pochwy.

Czynniki wpływające na ryzyko wystąpienia raka jajników

Statystyczne ryzyko zachorowania zależy od kilku cech. Należą do nich:
- wiek około menopauzalny i pomenopauzalny i związany z nim status hormonalny,
- rodność (wysoka oznacza mniejsze ryzyko),
- warunki socjoekonomiczne (im lepsze, tym ryzyko mniejsze),
- dieta (dieta wysokotłuszczowa; zwiększone spożycie mleka, przetworów mlecznych oraz laktozy, a także picie kawy nieznacznie podnoszą ryzyko raka jajnika),
- wywiad rodzinny (występowanie nowotworów w rodzinie zwiększa ryzyko),
- wielkość guza i jego obustronne występowanie,
- leczenie lekami stymulującymi owulację,
- karmienie piersią (zmniejsza ryzyko).

Przeciwskazania do wykonania TESTU ROMA

Testu ROMA nie można zastosować w przypadku:
- pacjentek poniżej 18. roku życia,
- u kobiet będących w trakcie chemioterapii,
- u kobiet uprzednio leczonych na nowotwór. 

Interpretacja wyników Testu ROMA (metoda Roche)

Wynik Testu ROMA poniżej 11,4% w przypadku kobiet przed menopauzą oznacza niskie ryzyko choroby nowotworowej, a wynik równy lub wyższy 11,4%– ryzyko wysokie. W przypadku kobiet po menopauzie ryzyko wysokie oznacza wynik równy lub wyższy niż 29,9% poniżej tej wartości ryzyko uważane jest za niskie.

1

Firma ALAB Laboratoria to ogólnopolska sieć najnowocześniejszych laboratoriów diagnostycznych w Polsce oferująca najszerszą ofertę ponad 2 500 badań diagnostycznych: od podstawowych takich jak: morfologia krwi, analiza ogólna moczu czy badania poziomu hormonów tarczycy po wysokospecjalistyczne testy na nietolerancje pokarmowe, markery nowotworowe, badania genetyczne, badania prenatalne, diagnostykę autyzmu, boreliozy czy alergii. Nasza oferta zawiera również kilkadziesiąt specjalistycznych pakietów badań stworzonych pod kątem konkretnych schorzeń, dolegliwości i narządów a także profilaktyki zdrowotnej.

Prawie wszystkie badania można u nas wykonać bez skierowań i zapisów w ponad 250 placówkach na terenie całego kraju, a także zakupić za pośrednictwem sklepu online sklep.alablaboratoria.pl po atrakcyjniejszych cenach.

Nasi diagności pracują przez całą dobę, dlatego najkrótszy czas oczekiwania na wyniki wynosi 24 godziny (oprócz dni wolnych od pracy). Laboratoria medyczne ALAB udostępniają wyniki online za pośrednictwem strony internetowej. Takie wyniki są opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym diagnosty, co oznacza, że stanowią pełnoprawną podstawę do prowadzenia dalszej diagnostyki.

Szczegółowa oferta badań, ceny i lokalizacje placówek dostępne są na naszej stronie oraz sklepie online

KARIERA