do -30% na WSZYSTKIE PAKIETY BADAŃ z kodem: JESIEN2023 Sprawdź
Strona główna > Projekt alab laboratoria uczestnikiem konkursu lider zmian

Projekt ALAB laboratoria uczestnikiem konkursu Lider Zmian

Projekt ALAB laboratoria uczestnikiem konkursu Lider Zmian

Centrum Badawczo-Rozwojowe - pracownia analiz referencyjnych w ALAB laboratoria pod kierownictwem dr Łukasza Paprotnego zrealizowała projekt mający na celu opracowanie szeregu wysokorozdzielczych metod oraz zaawansowanych zestawów chemicznych niezbędnych do precyzyjnego oznaczania poszczególnych substancji w organizmie człowieka. W obszarze toksykologii klinicznej za sprawą technologii HPLC i LC-MS/MS staje się możliwe na przykład precyzyjne monitorowanie stężenia leków we krwi oraz skryningów leków (w tym substancji psychoaktywnych). Nowa metodologia został zgłoszona na konkurs Lider Zmian, a głosy na projekt ALAB laboratoria można oddawać do 18 listopada pod linkiem: https://liderzmian.eu/glosowanie-2022/innowacje-biznesowe/innowacyjne-zestawy-chemiczne-do-diagnostyki-lekow-oraz-wykrywania-substancji-psychoaktywnych/. 6 grudnia b.r. poznamy laureatów.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby że oddając do badania włos, dowiemy się czy osoba zażyła jakąś zagrażającą zdrowiu substancję. Jeszcze dekadę temu klasyczne badania z krwi nie wykazałyby, czy osoba jest pod wpływem narkotyków a może jednak leków, pomiędzy którymi występują reakcje krzyżowe dające zafałszowane wyniki badań. Dzięki nauce potrafimy stwierdzić ważne dla naszego życia i zdrowia zakresy referencyjne. Oznaczenie stężenia leków we krwi pozwali na precyzyjne dawkowanie, skuteczniejszą terapię”. – Podkreśla dr Łukasz Paprotny lider projektu i dodaje: „Dziękuję mojemu zespołowi za owocną prace nad tym projektem z pogranicza szeroko pojętej diagnostyki toksykologicznej.. Za co cenię swoją pracę? Daje szanse na poznanie metod które mogą zmieniać nasz komfort życia”.

Konkurs „Lider Zmian” dotyczy projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich na Mazowszu, a tematem przewodnim tej edycji konkursu jest zdrowie. Celem konkursu jest budowanie świadomości mieszkańców na temat wpływu funduszy z UE na dostęp do usług i rozwiązań na rzecz dbania o zdrowie, zarówno w obszarze diagnostyki i leczenia pacjentów, profilaktyki zdrowotnej, jak i wykorzystania e-usług i innowacji. Ostatnie dwa lata, które upłynęły na walce z pandemią COVID-19, pokazały, jak bardzo ważnym tematem jest zdrowie. Dlatego w roku 2022 została ogłoszona edycja specjalna konkursu Lider Ochrony Zdrowia, kierowana do placówek medyczne, a także przedsiębiorców. Organizatorem konkursu jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Wydarzenie odbywa się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Projekt Łukasza Paprotnego w ALAB laboratoria znalazł się w (B+R+I) kategorii Innowacje. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, zrealizowany został projekt badawczy mający na celu opracowanie nowych metodyk HPLC i LCMS, jak również zestawów chemicznych niezbędnych do precyzyjnej detekcji oraz oznaczania poszczególnych substancji w organizmie człowieka.

Firma ALAB laboratoria od początku swojego rozwoju stawia na innowacje w świecie medycyny laboratoryjnej. Technologia i nauka otwierają przed pracownikami ALAB laboratoria obszary, których konsekwencją jest nowoczesność metod, specjalizacja badań, poszerzona perspektywa doświadczeń, a wreszcie i przede wszystkim wyjątkowa oferta dla pacjenta, w którego w probówce krwi może znaleźć odpowiedź na wiele pytań dotyczących zdrowia.”- zauważa Milena Moryson-Kowalska Dyrektor Komunikacji i PR w ALAB laboratoria

Zapraszamy i zachęcamy do oddania swojego głosu, każdy z nas może być częścią zmiany, która dzieje się na naszych oczach i pozwala zmieniać jakość naszego życia poprzez dostęp do nowoczesnych, wysokospecjalistycznych badań.

 

Będzie nam miło, jeśli podzielisz się z nami swoją opinią, wypełniając ankietę