KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
ALERGIA VS COVID - 19 CZY ZNASZ RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA?

ALERGIA VS COVID - 19 CZY ZNASZ RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA?

 

Zbliża się jesień -
Infekcje wirusowe i alergia w dobie COVID-19

Zbliża się czas jesiennej słoty, sezon przeziębienia i grypy przed nami, a w tle nadal przybywa nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Pandemia COVID-19 nie ustępuje, okres infekcyjny nabiera tempa, a do tego wszystkiego dochodzi alergia.

Bardzo ważne jest, aby każdy znał charakterystyczne symptomy towarzyszące COVID-19. Niektóre objawy pokrywają się ze sobą i można je pomylić ze zwykłym przeziębieniem, grypą, czy alergią. Pamiętajmy, że każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zarażonych osób pojawią się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Głównymi objawami ostrzegawczymi choroby wywołanej przez nowego koronawirusa są gorączka, zmęczenie i suchy kaszel.

Poniżej zestawienie najczęściej występujących symptomów z nasileniem w poszczególnych jednostkach chorobowych, które mogą być mylone z zakażeniem SARS-CoV-2.

Zarówno przeziębienie, grypa i COVID-19 wywoływane są przez wirusy. Przeziębienie to najłagodniejsza z nich i wywołana jest najczęściej przez rinowirusy. Ortomyksowirusy, to rodzina wirusów, której skład wchodzą trzy typy wirusów - A, B i C, powodując grypę. Z kolei chorobę COVID-19 wywołuje nowy wirus z grupy koronawirusów SARS-CoV-2.


A co ma wspólnego alergia z wirusami?

Po pierwsze łatwo pomylić objawy alergii z objawami infekcji wirusowych. Po drugie istnieje pewna zależność między wirusami a alergią. Alergia jest  nieprawidłową reakcją organizmu po zetknięciu z alergenem, w wyniku której dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał IgE. Jeżeli wirus naruszy naszą barierę, która chroni nas przed alergenami, to możemy obserwować  zaostrzenie objawów i nadmierną reakcję na alergeny w niskich stężeniach, które do tej pory były tolerowane. Należy pamiętać, że uciążliwe objawy związane z alergią, nie występują tylko w okresie wiosenno-letnim. Żyjemy w takiej strefie klimatycznej gdzie zarówno wiosną jak i jesienią występują objawy alergii. Jesienią zmorą alergików będzie ambrozja, pleśń, alergeny zwierząt, a w sezonie grzewczym roztocza.
 

Alergicy a COVID-19

Bardzo często objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 mogą przypominać objawy zaostrzenia chorób alergicznych. Objawy alergii wahają się od łagodnych do ciężkich i mogą występować sezonowo lub utrzymywać się przez cały rok. Zazwyczaj alergicy zmagają się z objawami takim jak: katar, kichanie, zapalenie spojówek, łzawienie oczu, które nie są typowymi objawami zakażenia SARS-CoV-2. Niektóre alergie, często manifestują się również wysypką i odczynami skórnymi. W przypadku nasilonej alergii możemy obserwować również ucisk w klatce i duszności, szczególnie u pacjentów z rozwiniętą astmą.

Objawy alergii zazwyczaj NIE obejmują gorączki, która jest jednym z najważniejszych czynników różnicujących. Nie obserwujemy również bólu gardła, czy mięśni, które zgłaszano u osób zakażonych SARS-CoV-2.


Ważne wskazówki dla alergików w dobie pandemii.

1.    Często alergie mają historię alergii sezonowych. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę, czy pojawiające się objawy oraz ich nasilenie różnią się od objawów występujących w poprzednich sezonach alergii. Czy poza klasycznymi objawami alergii, występują inne, charakterystyczne dla COVID-19 – zmęczenie, gorączka?
2.    Objawy alergii często reagują na leki przeciwalergiczne, pomagają zmniejszyć lub załagodzić objawy.
3.    Alergie zazwyczaj wywołują swędzenie, które nie jest objawem COVID-19.
4.    Alergii  przeważnie nie towarzyszy gorączka.
5.    Pacjenci z alergią mogą mieć również astmę, która może powodować kaszel, duszność, ucisk w klatce piersiowej i świszczący oddech. COVID-19 zazwyczaj nie powoduje świszczącego oddechu.


Diagnostyka alergii równie ważna

Od kliku miesięcy żyjemy w nowej, trudnej rzeczywistości, w cieniu nowego wirusa SARS-CoV-2.
Wiele dziedzin naszego życia zeszło na drugi plan, cierpi na tym również nasze zdrowie. Strach przed potencjalnym zakażeniem SARS-CoV-2 sprawia, że próbujemy przeczekać chorobę. Pamiętajmy jednak, że epidemia nie wygasa, a w okresie jesienno-zimowym możemy się spodziewać drugiej fali zachorowań. Zwłoka w diagnostyce, która gwarantuje odpowiednie leczenie, może skutkować zaostrzeniem objawów alergii. Ponadto pacjent może mieć jednocześnie alergię i infekcję wirusową. Niezdiagnozowana alergia i nasilone jej objawy mogą osłabić nasz układ immunologiczny do walki w sezonie infekcyjnym.

Dlatego obserwujmy swój organizm i diagnozujmy alergię, aby nie nadwyrężać naszego układu odpornościowego w tym trudnym okresie.