KARIERA
KONTAKT
logo Grupy ALAB
CORONAVIRUS  SARS-CoV-2 - TO JUŻ PANDEMIA

CORONAVIRUS SARS-CoV-2 - TO JUŻ PANDEMIA


ALAB laboratoria informuje, iż dołączyliśmy do grona laboratoriów wykonujących diagnostykę w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2.

Badania wykonujemy w akredytowanym Laboratorium Analiz Lekarskich ALAB. Badania realizowane są metodą RT PCR, zgodnie z zaleceniami WHO, w specjalnie do tego celu wyznaczonej i przygotowanej Pracowni Genetyki.

Obecnie istnieje możliwość wykonywania badań zarówno na zlecenie szpitali, przychodni i innych podmiotów medycznych jak i w naszym dedykowanym Punkcie Pobrań.  

Wszystkie pytania związane z tematem prosimy kierować na adres mailowy covid19@alab.com.pl

 

 

Pojawienie się i rozprzestrzenianie nowego wirusa SARS-CoV-2 od początku 2020 roku stało się przedmiotem zainteresowania nie tylko specjalistów powiązanych z problematyką zakażeń, ale również zdominowało światowe media dostarczające codziennie nowych porcji informacji.

Wywoływana przez wirusa choroba COVID-19 (zapalenie płuc) objawia się głównie gorączką, kaszlem i spłyconym oddechem. Objawy kliniczne ujawniają się u ok. 20% zakażonych. Krytyczny przebieg zakażenia wstępuje u ok 6% zainfekowanych i dotyczy głównie osób starszych, obciążonych innymi chorobami.

Pierwsze zachorowania wywołane wirusem SARS-CoV-2  miały miejsce w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus w krótkim czasie przekroczył granice Chin i przeniósł się z Azji na inne kontynenty. W dniu 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. Do tego momentu na świecie potwierdzono testami laboratoryjnymi ponad 229 tys. przypadków zakażenia i odnotowano ponad 9 300 zgonów z tego powodu. Są także pozytywne wiadomości, ponieważ 84 tys. osób uznaje się za wylecznoe.

W Europie krajami o największej liczbie potwierdzonych przypadków COVID-19 są obecnie Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy.

W Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w dniu 3 marca 2020 r. Do 24 marca 2020 r. pozytywne testy w kierunku wirusa odnotowano w naszym kraju u ponad 770 osób, dziewięć osób zmarło.

Wirus SARS-CoV-2 należy do rodziny koronawirusów i jest wirusem RNA posiadającym osłonkę. Jego rezerwuarem są ludzie, węże i nietoperze. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Do transmisji może dojść również poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią, gdzie drobnoustrój może przezywać nawet do 8 dni.

Okres wylęgania choroby trwa do 14 dni (najczęściej 5-6 dni). Objawy chorobowe przypominają grypę i są to najczęściej:

 • gorączka (> 38°C) – 99% przypadków
 • suchy kaszel – 60% przypadków
 • zmęczenie – 70% przypadków
 • bóle mięśni
 • duszności

Diagnostyka laboratoryjna COVID-19 polega na wykonaniu testów genetycznych z materiału pobranego z górnych lub dolnych dróg oddechowych.

Sytuacja epidemiologiczna związana z wirusem SARS-CoV-2 pozostaje pod kontrolą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). W Polsce za monitorowanie zakażeń odpowiada Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), który na bieżąco wydaje komunikaty dotyczące objawów choroby, zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie oraz komunikaty dotyczące podróżowania z i do krajów wysokiego ryzyka. Szczegółowe informacje w tym zakresie są dostępne w aktualnościach na stronach:

Nasze właściwe zachowanie może w znacznym stopniu zapobiec wystąpieniu zakażenia COVID-19, dlatego pamiętaj:

 • często myj ręce ciepłą wodą i mydłem
 • dezynfekuj ręce środkami na bazie alkoholu
 • utrzymuj odległość minimum 1 metra od osób z objawami zakażenia dróg oddechowych
 • ogranicz uczestniczenie w zgromadzeniach i imprezach towarzyskich
 • jeśli to możliwe, odwołaj lub ogranicz zaplanowane wyjazdy, szczególnie do krajów o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem

W przypadku wystąpienia takich objawów jak: gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu, skontaktuj się telefonicznie  ze stację sanitarno-epidemiologiczną.
Infolinia NFZ czynna całodobowo 800-190-590

 

Czy wiesz, że prawidłowe mycie rąk ma znaczenie? Myj ręce CO NAJMNIEJ 20-30 sekund, (jest to czas trwania pełnej wersji piosenki "Wlazł kotek na płotek"). Myj ręce dokładnie, nie omijając ich niektórych części. A co najczęściej pomijamy? Spójrz na grafikę.

Obszary pomijane w czasie mycia rąk