KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
CORONAVIRUS  SARS-CoV-2 - TO JUŻ PANDEMIA

CORONAVIRUS SARS-CoV-2 - TO JUŻ PANDEMIA

Jeśli mają Państwo pytania związane z diagnostyką COVID-19 zapraszamy:

Klient INSTYTUCJONALNY:

mail: korona.obsluga@alab.com.pl

tel. 22 349 68 12, siedem dni w tygodniu  8.00 - 20.00

Klient INDYWIDUALNY

mail: covid19@alab.com.pl

tel. 22 349 11 97, poniedziałek-piątek 8.00-16.00

 

ALAB laboratoria jest w gronie laboratoriów wykonujących diagnostykę w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2. Wykonujemy:

- diagnostykę genetyczną metodą RT PCR.  Badania wykonujemy w akredytowanym Laboratorium Analiz Lekarskich ALAB w specjalnie do tego celu wyznaczonej i przygotowanej Pracowni Genetyki, na zlecenie szpitali, przychodni i innych podmiotów medycznych

- diagnostykę serologiczną - przeciwciała IgM i IgG metodą ELISA. Badania ilościowe przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 wykonujemy jako pierwsze laboratorium w Polsce.

 • Przeciwciała anty SARS-Co-V w klasie IgM pojawiają się pomiędzy 7-10 dniem od wystąpienia objawów, ich obecność może świadczyć o aktwywnym zakażeniu. Więcej szczegółów w linku Przeciwciała IgM
 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 w klasie IgG pojawiają się pomiędzy 11-14 dniem od wystapienia objawów. Ich obecność może świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem, utrzymują się długo po wygaśnięciu zakażenia. Przeciwciała IgG

 

ALAB laboratoria opracowało pierwsze w Polsce kompleksowe omówienie zagadnienia diagnostyki laboratoryjnej wirusa SARS-CoV-2.

Pierwsze zachorowania wywołane wirusem SARS-CoV-2  miały miejsce w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus w krótkim czasie przekroczył granice Chin i przeniósł się z Azji na inne kontynenty. W dniu 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii.

W Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w dniu 3 marca 2020 r. Do 15 kwietnia 2020 r. pozytywne testy w kierunku wirusa odnotowano w naszym kraju u 7 408 osób, 268 osób zmarło, 668 osoby wyzdrowiało.

Wirus SARS-CoV-2 należy do rodziny koronawirusów i jest wirusem RNA posiadającym osłonkę. Jego rezerwuarem są ludzie, węże i nietoperze. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Do transmisji może dojść również poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią, gdzie drobnoustrój może przezywać nawet do 8 dni.

Okres wylęgania choroby trwa do 14 dni (najczęściej 5-6 dni). Objawy chorobowe przypominają grypę i są to najczęściej:

 • gorączka (> 37,5°C) – 99% przypadków
 • suchy kaszel – 60% przypadków
 • zmęczenie – 70% przypadków
 • bóle mięśni
 • duszności

 

W Polsce za monitorowanie zakażeń odpowiada Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), który na bieżąco wydaje komunikaty dotyczące objawów choroby, zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie oraz komunikaty dotyczące podróżowania z i do krajów wysokiego ryzyka. Szczegółowe informacje w tym zakresie są dostępne w aktualnościach na stronach:

Nasze właściwe zachowanie może w znacznym stopniu zapobiec wystąpieniu zakażenia COVID-19, dlatego pamiętaj:

 • często myj ręce ciepłą wodą i mydłem
 • dezynfekuj ręce środkami na bazie alkoholu
 • utrzymuj odległość minimum 1 metra od osób z objawami zakażenia dróg oddechowych
 • ogranicz uczestniczenie w zgromadzeniach i imprezach towarzyskich
 • jeśli to możliwe, odwołaj lub ogranicz zaplanowane wyjazdy, szczególnie do krajów o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem

W przypadku wystąpienia takich objawów jak: gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu, skontaktuj się telefonicznie  ze stację sanitarno-epidemiologiczną.
Infolinia NFZ czynna całodobowo 800-190-590

 

Czy wiesz, że prawidłowe mycie rąk ma znaczenie? Myj ręce CO NAJMNIEJ 20-30 sekund, (jest to czas trwania pełnej wersji piosenki "Wlazł kotek na płotek"). Myj ręce dokładnie, nie omijając ich niektórych części. A co najczęściej pomijamy? Spójrz na grafikę.

Obszary pomijane w czasie mycia rąk