KARIERA
KONTAKT
logo Grupy ALAB
PROFILAKTYKA ALERGII POKARMOWEJ

PROFILAKTYKA ALERGII POKARMOWEJ


W dniach 7-13 kwietnia 2019 po raz dziewiąty organizowany jest Światowy Tydzień Alergii. W tym roku inicjatywa stworzona przez Światową Organizację Alergii (WAO) odbywa się pod hasłem „The Global Problem of Food Allergy”.

 

ALAB laboratoria włącza się w obchody tej akcji poprzez profilaktykę w kierunku diagnostyki alergii pokarmowej.  
W dniach od 13 – 30  kwietnia cała oferta badań z zakresu alergii pokarmowej, objęta będzie 15% zniżką, szczegółowy wykaz badań TUTAJ. Ponadto, zniżka obejmuje również  test molekularny ALEX zarówno z konsultacją wyniku jak i bez , więcej informacji - www.alablaboratoria.pl/alex.

Zniżka obowiązuje jedynie w sklepie internetowym.
Po wpisaniu kodu  - ALERGIA POKARMOWA

 

Alergie i nietolerancje pokarmowe są wielkim wyzwaniem dzisiejszej medycyny. W Polsce obserwujemy stały i znaczny wzrost objawów alergii pokarmowych. Kiedyś alergia na owoce, ryby czy orzechy nie była tak powszechna - dziś staje się codziennością obecną w pracy, domu czy wśród bliskich. W Europie najczęściej alergizują: mleko krowie, jajo kurze, pszenica, orzeszki ziemne, orzechy, ryby i owoce morza. Dla przykładu w USA często odnotowuje się alergię na orzeszki ziemne, w Hiszpanii na pomarańcze i brzoskwinie, w Japonii na ryby i ryż, a w Izraelu na sezam i brzoskwinię.

 

O czym należy pamiętać !
Spożywanie uczulającego pokarmu u chorego z alergią pokarmową najczęściej powoduje objawy ze strony przewodu pokarmowego m.in.: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę z wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Jednak ten  sam uczulający pokarm może wywoływać różne objawy u chorych. U jednej osoby będzie to biegunka, u drugiej wysypka, a trzecia zareaguje objawami ogólnoustrojowymi zagrażającymi życiu. Dzięki osiągnięciom diagnostyki jesteśmy w stanie potwierdzić lub wykluczyć alergię, a dzięki diagnostyce molekularnej możemy precyzyjnie ustalić profil uczuleniowy pacjenta.  Wskazać alergeny główne przy których już śladowe ilości alergenu zagrażają życiu i alergeny reagujące krzyżowo, których najczęstszą przyczyną jest alergia wziewna.

 

POTWIERDŹ LUB WYKLUCZ ALERGIĘ POKARMOWĄ  JUŻ DZIŚ!