KARIERA
KONTAKT
logo Grupy ALAB
JESTEŚ ALERGIKIEM? CZY SZCZEPIENIE PRZECIWKO GRYPIE JEST DLA CIEBIE? CO W PRZYPADKU UCZULENIA NA BIAŁKO JAJA KURZEGO?

JESTEŚ ALERGIKIEM? CZY SZCZEPIENIE PRZECIWKO GRYPIE JEST DLA CIEBIE? CO W PRZYPADKU UCZULENIA NA BIAŁKO JAJA KURZEGO?

 

JESTEŚ ALERGIKIEM? CZY SZCZEPIENIE PRZECIWKO GRYPIE JEST DLA CIEBIE?

CO W PRZYPADKU UCZULENIA NA BIAŁKO JAJA KURZEGO?

 

Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania grypie i  jej powikłaniom, Jednak alergicy często obawiają się szczepień, w obawie przed rozwojem alergii, Czy słusznie?

  • Same szczepienia nie prowadzą do rozwoju chorób alergicznych, ale po szczepieniu mogą występować alergiczne niepożądane odczyny poszczepienne. Reakcja alergiczna po szczepieniu może mieć charakter miejscowy (rumień, obrzęk i bolesność) lub ogólny (pokrzywka). Najcięższą reakcją alergiczną po podaniu szczepionki jest reakcja anafilaktyczna. Reakcje alergiczne związane są z obecnością w składzie szczepionek substancji pomocniczych, m.in. białka jaja kurzego – owalbuminy, żelatyny, neomycyny czy też lateksu w opakowaniu szczepionki. Szczególnym ryzykiem objęte są dzieci, u których alergia pokarmowa w tym na białko jaja należy do najczęstszej, zaraz po mleku krowim, dlatego należy rozważyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po podaniu szczepionek przeciw grypie czy żółtej gorączce.

 

Skąd obecność białek jaja kurzego w szczepionkach? I co to oznacza dla osób uczulonych na to białko?

  • Wirusy szczepionkowe są hodowane na zarodkach kurzych zagnieżdżonych w jajach, stąd obecność niewielkiej ilości owalbuminy, która jest wysoce alergizującym białkiem. Zawartość owoalbuminy w szczepionkach dostępnych w Polsce mieści się w zakresie od mniejszej/równiej 0,05 µg do mniejszej niż 0,1 µg w przeliczeniu na dawkę szczepionki. Z wyników badań wynika, że większość osób z alergią na białko jaja kurzego może być bezpiecznie zaszczepiona przeciw grypie, gdyż przyjęte zalecenia podają, że szczepionka przeciwko grypie o zawartości owoalbuminy mniejszej niż 0,12 µg/ml jest bezpieczna dla uczulonych na białko jaja kurzego.

 

Jak to wygląda w praktyce?

  • U osób, u których po zjedzeniu jaj lub produktów spożywczych zawierających jaja wystąpił pojedynczy objaw – pokrzywka, szczepienie może być realizowane przez lekarza pierwszego kontaktu, z 30 minutową obserwacją pacjenta. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko grypie i żółtej gorączce jest przebyta reakcja anafilaktyczna na białko jaja kurzego. W takim przypadku istotne jest zmniejszenie ryzyka zakażenia, dlatego wskazane jest zaszczepienie osób z najbliższego otoczenia przed sezonem grypowym, szczególnie gdy przeciwwskazania dotyczą dziecka.

 

Lekarz podstawowej opieki w razie wątpliwości czy obaw, że u pacjenta mogą wystąpić objawy wstrząsu, powinien skierować pacjenta na szczepienie do poradni szczepień osób z grup ryzyka, gdzie zostanie podjęta decyzja.
 

 

Pamiętajmy, że lepiej konsultować niż nie szczepić. A odpowiedzi na pytanie czy grozi nam reakcja anafilaktyczna udzieli badanie ALEX diagnostyka molekularna alergii.