KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
SYGNALISTA
STRATEGIA PODATKOWA
ALEX Panel 295 Diagnostyka molekularna alergii

ALEX Panel 295 Diagnostyka molekularna alergii


ALEX Panel 295

Diagnostyka molekularna alergii 
(117 ekstraktów i 178 molekuł)

Przedstawiamy Państwu nowy wariant testu ALEX z rozszerzonym składem do 295 alergenów.

 

Nowy ALEX 295 zapewnia kompletną diagnostykę roztoczy, ryb, owoców morza, została uzupełniona diagnostyka dla zwierząt domowych (królik, chomik, świnka), pszenicy, roślin strączkowych i orzechów m.in. pistacji. Ponadto test mierzy poziom przeciwciał dla konopi, czy protein zwierzęcych takich jak mącznik  młynarek, świerszcza wędrownego czy szarańczy wędrownej. W składzie znajduje się również Europejski obrzeżek gołębi – kleszcz ptasi, groźny również dla ludzi. Żywicielami obrzeżka gołębiego są gołębie, ale atakuje też jaskółki, gawrony, kawki, wróble,  ptactwo domowe – drób. Głodne osobniki w poszukiwaniu żywiciela, często trafiają do ludzkich mieszkań. Kłują boleśnie, a świąd utrzymuje się bardzo długo. Przyczyniają się do powstania alergii i astmy.

ALEX 295 z najszerszym zakresem testu, a ok. 40 alergenów dostępnych jest  wyłącznie tylko w tym panelu.

 

To nowoczesne uzupełnienie dotychczasowej diagnostyki alergii. ALEX jako pierwszy:

 • pozwala na ilościowy pomiar swoistej sIgE,
 • ma szeroki zakres testu, aż 295 składowe - 117 ekstraktów i 178 molekuł,
 • zastosowanie inhibitora CCD, zwiększa specyficzność testu.

 

ALEX to nowa generacja testów, oparta na nanotechnologii.

Dzięki możliwościom jakie daje nanotechnologia, możliwa jest:

 • ocena IgE wobec aż 295  składowych
 • równoczesny pomiar całkowitej IgE i swoistej IgE, przeciwko istotnym klinicznie ekstraktom i ich molekułom.
 • Poniżej grupy i liczba alergenów w teście ALEX

 

Pyłki drzew

27

Pyłki traw i chwastów

31

Roztocza kurzu domowego i spichrzowe

19

Drożdże i pleśnie

12

Strączkowe

15

Orzechy i nasiona

30

Zboża

14

Owoce i warzywa

30

Mleko i jaja

15

Ryby, pasożyty ryb i owoce morza

31

Mięso

12

Jady owadów, karaluchy                     

18

Zwierzęta domowe i hodowlane

25

Przyprawy i inne

16


 

Dzięki zastosowaniu inhibitora CCD ALEX jako pierwszy eliminuje fałszywie pozytywnie wyniki alergenów pochodzenia roślinnego. Większość alergenów pochodzenia roślinnego i jady owadów zawiera determinanty węglowodanów reagujące krzyżowo - CCD. Są to węglowodanowe łańcuchy boczne indukujące wytwarzanie swoistych przeciwciał IgE. Przeciwciała skierowane przeciw CCD reagują krzyżowo ze wszystkimi białkami zawierającymi CCD. Do tej pory nie wykazano ich znaczenia klinicznego a ok. 25% pacjentów z alergią ma IgE anty-CCD, co generuje znaczną liczbę dodatnich sIgE.

Zastosowanie inhibitora CCD w ALEX Panel 282 ziwększa specyficzność testu, poprzez ograniczenie wyników fałszywie dodatnich.

 

ALEX Panel 295 będzie pomocny w:

 • Określeniu indywidualnego profilu uczulenia pacjenta, m.in. poprzez wykluczenie reakcji krzyżowych
 • Określeniu prawdopodobieństwa nabycia tolerancji na mleko i białko jaja ( jest to pomocne zwłaszcza u dzieci, które mogą "wyrosnąć" z alergii na te pokarmy)
 • Określeniu wskazówek dietetycznych dla pacjenta
 • Przewidzeniu ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji ogólnoustrojowych u danego pacjenta
 • Odczulaniu - przyczynia się do efektywności terapii
 • W przypadku ograniczeń zastosowania testów skórnych, np. u dzieci lub gdy istnieją przeciwskazania to tych testów (PTS).
 • Zwiększa swoistość oznaczenia przez mozliwości oceny uczulenia pierwotnego.
 • Zwiększa czułość oznaczenia, zwłąszcza w sytuacji gdy istotne kliniczne alergeny są w ekstrakcie w mniejszosci lub są nieobecne.

Większość pacjentów z alergią,  wykazuje dodatnie wyniki badań dla wielu alergenów i prawdziwy czynnik wywołujący objawy może być trudny do identyfikacji . ALEX Panel 295 pozwala precyzyjnie ustalić właściwą cząstkę uczulającą.

 

Przygotowanie do badania

 • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
 • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.
 • Czas oczekiwania na wynik z konsultacją do 17 dni roboczych, bez - 10 dni roboczych.

 

 

ALEX - dlaczego warto ?

Reakcje krzyżowe - O reakcji krzyżowej mówimy wtedy gdy u osoby uczulonej, występują obajwy alergii w odpowiedzi na kontakt  z minimum dwoma pozornie różnymi alergenami, ale o podobnej budowie strukturalnej. Inaczej mówiąc w przypadku dużego podobieństwa w budowie pomiędzy alergenami, przeciwciała mogą sie pomylić i związać do innego alergenu powodując reakcję krzyżową. Praktycznie oznacza to, że np osoba pierwotnie uczulona na lateks może mieć alergię na banana, kiwi, awokado tzw.  zespół lateksowo- owocowy.

Wskazówki dietetyczne a próby prowokacyjne- uznawane w alegii pokarmowej za złoty standard.  Należy jednak pamiętać o ryzyku wystąpienia reakcji ogólnoustrojowych. Dzięki diagnostyce molekularnej z użyciem Panelu ALEX 295 możemy lepiej dopasować zalecenia dietetyczne uwzględniając właściwości poszczególnych białek w zależności od tego czy są poddane obróbce termicznej czy też spożywane w formie surowej. Tylko alergeny stabilne,które są odporne na wysoką temperaturę i procesy trawienia są zdolne do silnego uczulenia i wywoływaniagroźnych dla życia obajwów klinicznych.

Prawdopodobieństwo nabycia tolerancji - Dobrym przykładem jest problem alergii na mleko u dzieci, które równie często z niej wyrastają. Okresowe oznaczenie poziomu przeciwciał pzreciwko kazeinie (jednego z komponentów mleka) i ich sukcesywny spadek będzie informował o nabywaniu tolerancji na mleko.

Odczulanie -  w szczepionkach odczulających dominują  tzw. komponenty główne, jeżeli u pacjenta nie wytsępują przeciwciała przeciwko tym komponentom skuteczność odczulania będzie niska. Ponadto wielu pacjentów wykazuje dodatnie wyniki testów  skórnych i serologicznych na jady zarówno osy  jak i pszczoły (podwójna pozytywność), ale reaguje klinicznie tylko na jeden z nich (reagujące krzyżowo CCD). Diagnostyka molekularna pozwala na precyzyjne określenie źródła alergii.

Ograniczenia zastosowania PTS

 • Podejrzenie silnej  reakcji anafilaktycznej, np jady owadów.
 • Ponadto u pacjentów ze źle kontrolowaną astmą, zaburzonymi badaniami spirometrycznymi i upośledzoną funkcją płuc.
 • Przyjmowanie leków antyhistaminowych – w przypadku testów z krwi leki antyhistaminowe nie wpływają na wynik testu i mogą być cały czas przyjmowane przez pacjenta. Testy skórne wymagają odstawienia leków na kilka tygodni przed planowanym badaniem, w przeciwnym razie wynik może być zafałszowany.
 • Ciąża, choroby skóry np. pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, zmiany zapalne skórne, alergie skórne (wysypka, swędzenie).

 

ZASADA POMIARU  -  ALEX jest testem immunologicznym w fazie stałej.

Ekstrakty alergenów lub molekuły alergenowe są połączone z nanocząsteczkami, które są umieszczone w sposób uporządkowany w fazie stałej tworząc makroskopową macierz. Najpierw, związane z cząsteczkami alergeny reagują ze specyficznymi IgE, które są obecne w surowicy pacjenta. Po inkubacji, niespecyficzne IgE są wypłukiwane. Następnie, dodawane jest znakowane enzymem przeciw-ludzkie przeciwciało detekcyjne anty-IgE, które tworzy kompleks ze związanym specyficznym IgE. Po drugim etapie płukania, dodawany jest substrat, który jest przekształcany w nierozpuszczalny, barwny precypitat przez związany z przeciwciałem enzym. Ostatecznie, reakcja enzym-substrat jest zatrzymywana przez dodanie odczynnika blokującego. Kolejnym krokiem w procedurze laboratoryjnej jest uzyskanie i analiza obrazu z wykorzystaniem urządzenia ImageXplorer. Wyniki testu są analizowane przez program MADx Raptor Software i przedstawiane w jednostkach odpowiedzi IgE (kUA/L). Wynik całkowitego IgE jest również przedstawiany w jednostkach odpowiedzi IgE (kU/L).

 

KONSULTACJA WYNIKU ALEX PANEL 295

ALEX panel 295 Diagnostyka molekularna alergii jest dostępny w dwóch wariantach z konsultacją (interpretacją wyniku) i bez. Konsultacja wyniku (forma papierowa) opiera się na  uzyskanym wyniku ekstraktów, molekuł  i wymaganym  do badania formularza w formie wywiadu medycznego.  Za interpretację wyniku jest odpowiedzialny doświadczony alergolog specjalizujący się w diagnostyce molekularnej alergii dr n.med. Łukasz Błażowski. 

 

Konsultacja wyniku ALEX w ALAB laboratoria zapewnia:

 • ocenę znaczenia klinicznego występujących u pacjenta przeciwciał IgE
 • ocenę możliwości wystąpienia reakcji krzyżowych
 • wyjaśnienie przyczyn objawów występujących u pacjenta
 • propozycje wykonania diagnostyki różnicowej objawów występujących u pacjenta
 • propozycje leczenia i prewencji w przypadku pacjenta

 

Dr Łukasz Błażowski kieruje Oddziałem Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, jest adiunktem Zakładu Patofizjologii Człowieka Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz starszym asystentem Kliniki Alergologii i Pneumonologii Instytutu Gruźlicy i Chorób OT w Rabce - Zdroju. Prowadzi wykłady z zakresu diagnostyki molekularnej chorób alergicznych na konferencjach naukowych oraz jest współautorem pierwszej i jedynej w Polsce publikacji dotyczącej tej tematyki pt. „ABC DIAGNOSTYKI MOLEKULARNEJ W ALERGOLOGII”.

 

 

Więcej informacji na temat badania uzyskasz kontaktując się z nami przez e-mail: testalex@alab.com.pl  

PRZEJDŹ DO SKLEPU, ABY KUPIĆ BADANIE Z KONSULTACJĄ.

 

Zapraszamy do zapoznania się naszymi artykułami:

1. Pierwszy  „Diagnostyka molekularna, ALEX nowe spojrzenie w kierunku diagnostyki alergii IgE zależnej gdzie  wywiadu udzieliła dr n.med Anna Strumnik-Filipek, przybliża tematykę diagnostyki molekularnej i korzyści z wykonania Panelu ALEX. Wywiad ukazał się w magazynie hipoalergiczni Numer 15 (18) 2018.

 

2. Z kolei artykuł „Alergia a ciąża” przedstawia problem alergii w ciąży, w którym przeczytamy jak można pomylić fizjologiczne objawy ciąży z alergią i co zrobić jeżeli faktycznie mamy doczynienia z alergią. Artykuł ukazał się w CHCEMY BYĆ RODZICAMI nr 6(39).

 

3. Kolejny  artykułu w jesiennym wydaniu czasopisma "Hipoalergiczni", w którym kierownik Pracowni  Badań Specjalistycznych w ALAB Laboratoria, dr Anna Strumnik - Filipek, opowiada o sposobach diagnostyki alergii na roztocza kurzu domowego i możliwoych reakcjach krzyżowych m.in. z owocami morza.  Warto przeczytać!
 

 

 

 

 

 

 

 

# Nazwa badania DOSTĘPNOŚĆ W SKLEPIE ONLINE