KARIERA
KONTAKT
logo Grupy ALAB

Jak wybrać laboratorium diagnostyczne?


 

  • JAK WYBRAĆ LABORATORIUM DIAGNOSTYCZNE?

Starając się o dziecko jesteśmy zobligowani do wykonywania szeregu badań laboratoryjnych, często bardzo kosztownych. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze laboratorium diagnostycznego.

Zazwyczaj bierzemy pod uwagę czas oczekiwania oraz cenę. Na pewno są to ważne parametry, ale czym jeszcze powinniśmy się kierować?

Po pierwsze zwróćmy uwagę, czy w ogóle mamy do czynienia z laboratorium. W Internecie możemy znaleźć wiele ofert na różna badania, jednak zdarza się, że instytucja, która je wykonuje w istocie nie jest laboratorium diagnostycznym! Dotyczy to zwłaszcza badań obecnie bardzo modnych, np. na nietolerancje pokarmowe. Gdzie szukać sprawdzonych informacji na ten temat? Otóż ewidencja medycznych laboratoriów diagnostycznych jest prowadzona przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych i można ją znaleźć np. na stronie internetowej: http://kidl.org.pl/index.php?page=laboratoria. Tylko laboratorium wpisane do tej ewidencji daje nam gwarancję, iż możemy zaufać wynikowi. Jeśli firmy, która oferuje nam badanie w tej ewidencji nie ma, oznacza to, iż fundujemy je sobie na własną odpowiedzialność.

Druga, istotna sprawa, która wyróżnia laboratorium, to wynik spełniający wymogi polskiego prawa. Tak, tak, wygląd wyniku laboratoryjnego podlega regulacjom prawnym, ponieważ jest to niezwykle ważny dokument. Na jego podstawie podejmujemy decyzje terapeutyczne, bierzemy leki, poddajemy się interwencjom chirurgicznym czy długotrwałym procedurom terapeutycznym.                                  
Dlatego opracowano standard jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych, w którym dokładnie określono, jakie dane muszą być na wyniku.

Czego zatem tam szukać? Szczegółowe dane znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 roku, ale szczególnie zwracajmy uwagę na jeden fakt. Otóż wynik badania musi zawierać dane osoby autoryzującej, czyli jej imię i nazwisko oraz numer Prawa Wykonywania Zawodu Diagnosty Laboratoryjnego. W praktyce na sprawozdaniu z badań powinniśmy spotkać formułę:

„Sprawozdanie autoryzował diagnosta laboratoryjny nr PWZDL XXXXX Zofia Kowalska

Tymczasem życie przynosi przykłady wyników w ogóle niepodpisanych, lub podpisanych tylko imieniem i nazwiskiem. Pamiętajmy, iż taki wynik nie jest godny zaufania, nawet, jeśli przed imieniem i nazwiskiem widnieje tytuł profesora zagranicznej uczelni.

Czego jeszcze możemy oczekiwać od laboratorium?

  • możliwości odbioru wyników online, które są opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym
  • możliwości archiwizacji swoich wyników na indywidualnym koncie pacjenta
  • możliwości uzyskania dodatkowych informacji, na przykład komentarza do wyników.

Warto również sprawdzić, czy laboratorium oferuje dodatkowe narzędzia ułatwiające nam poruszanie się w świecie badań. Np. aplikacji mobilnej zawierającej spis wszystkich badań, uzupełniony o czas oczekiwania na wynik, wartości referencyjne, rodzaj materiału potrzebnego do analizy czy warunki jego przechowywania lub transportu.

Pamiętajmy również, że laboratoria dbające o jakość procedur oraz badań poddają się licznym audytom zewnętrznym. Efektem tych audytów są certyfikaty potwierdzające, iż laboratorium przechodzi takie kontrole i jest godne zaufania. Certyfikaty publikowane są na stronach internetowych laboratoriów i warto ich tam poszukać.

Podsumowując powyższe informacje, przy wyborze laboratorium nie kierujmy się tylko ceną. Badania diagnostyczne muszą być rzetelne i godne zaufania, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby sprawdzić, co, oprócz ceny, ma do zaoferowania nasze laboratorium.

Cały artykuł, którego autorem jest lek. med. Agata Strukow, dyr. ds. marketingu medycznego ALAB laboratoria, pojawił się w magazynie "Chcemy być rodzicami" nr. 2