facebook
logo Grupy ALAB

Diagnostyka Niepłodności

 

Według prowadzonych statystyk co roku w Polsce około 1,5 mln par zmaga się z problemami z  płodnością bądź utrzymaniem ciąży. W równym stopniu dotyka ona kobiet jak i mężczyzn, a tylko 20% to problem dotyczący jednocześnie obydwojga partnerów. Powodem zaistniałych sytuacji, oprócz czynników środowiskowych takich jak np. stres czy zła dieta, są zaburzenia genetyczne, hormonalne a także przebyte choroby wirusowe. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem w kierunku zdiagnozowania skąd bierze się problem z płodnością bądź wcześniejsze incydenty poronne jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych.


Prezentowane poniżej badania zostały podzielone tak, aby w sposób łatwy i świadomy przeprowadzić Państwa przez kolejne etapy diagnostyczne związane z leczeniem niepłodności.

 

 

 • Badania hormonów żeńskich, to pierwsze z badań jakie należy wykonać w celu oceny płodności kobiety. Pozwalają one określić czy gospodarka hormonalna organizmu nie jest zachwiana oraz czy narządy płciowe pracują w sposób prawidłowy.

   

  BADANIA PRZED CIĄŻĄ / PRO CIĄŻA 

Anty-Mullerian Hormon (AMH)

Inhibina B

Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG)

Estradiol (E2)

Prolaktyna (PRL)

Folikulotropina (FSH)

Luteotropina (LH)

Progesteron (PRG)

P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO)

Siarczan dehydroepiandrostendionu(DHEA-S)

Testosteron (TST)

Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji

 

 • Kolejny element w diagnostyce problemów z płodnością stanowią badania genetyczne obydwojga partnerów. Najczęściej wykonywanymi badaniami, które pozwalają określić przyczynę niepłodności/ poronień, są badania wskazane poniżej.
   

NIEPŁODNOŚĆ  - DIAGNOSTYKA GENETYCZNA PARY

AZF

CFTR

KARIOTYP

LEIDEN

PROTROMBINA

 

 • Na powodzenie utrzymania ciąży po implantacji zarodka, bądź po naturalnym zapłodnieniu wpływ ma również stan zdrowia przyszłych rodziców. Zarówno choroby wirusowe, bakteryjne, ja i pasożytnicze przebyte przed i w czasie ciąży, mogą prowadzić do powikłań ciąży, powstania wad rozwojowych czy też  poronień. Zaleca się zatem wykonanie następujących badań:
   

BADANIA PRZEDIMPLANTACYJNE - KOBIETA

Anty-HCV

HBsAG

Anty-HBc

Anty-HIV-1,2

Test kiłowy - przesiewowy

CMV - wirus cytomegalii p/c IgG

CMV - wirus cytomegalii p/c IgM

Rubella (różyczka) - p/c IgG

Rubella (różyczka) - p/c IgM

Toxocara canis IgG

Toxocara canis IgA

Wykrywanie DNA Chlamydia trachomatis metodą Real Time-PCR

Grupa krwi

Biocenoza pochwy

Cytologia płynna

BADANIA
PRZEDIMPLANTACYJNE -MĘŻCZYZNA

Anty-HCV

HBsAG

Anty-HBc

Anty-HIV-1,2

CMV - wirus cytomegalii p/c IgG

CMV - wirus cytomegalii p/c IgM

Grupa krwi

Test kiłowy - przesiewowy

    

 • Nowoczesne techniki molekularne pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych już w trakcie rozwoju płodowego. Badania te można wykonywać już po 10 tygodniu ciąży, pobierając jedynie krew matki, w której krąży materiał genetyczny dziecka. Dostępne testy umożliwiają diagnostykę najczęściej występujących wad genetycznych takich jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa.
   

GENETYCZNA NIEINWAZYJNA DIAGNOSTYKA PRENATALNA

Test HARMONY