do -20% na WSZYSTKIE PAKIETY BADAŃ z kodem: 23WIOSNA Sprawdź
Strona główna > Nowość - wodorowy test oddechowy, test nietolerancji glukozy (sibo)
NOWOŚĆ - WODOROWY TEST ODDECHOWY, TEST NIETOLERANCJI GLUKOZY (SIBO)

NOWOŚĆ - WODOROWY TEST ODDECHOWY, TEST NIETOLERANCJI GLUKOZY (SIBO)


SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim - to pojawienie się i rozrost w jelicie cienkim bakterii, które normalnie bytują w jelicie grubym. Zdarzają się również przypadki przerostu gatunków, które zazwyczaj wystepują w jelicie cienkim w bardzo niewielkiej ilości. Wodorowy test oddechowy z glukozą jest ważnym, prostym i bezpiecznym badaniem stosowanym w diagnostyce SIBO. Badanie polega na pomiarze poziomu wodoru w wydychanym przez pacjenta powietrzu po wypiciu roztworu glukozy. Pomiaru dokonujemy przed zażyciem glukozy, a następnie w 15,30,45 i 60 minucie po jej przyjęciu. Do badania potrzebny jest specjalny zestaw, który pacjent otrzymuje w punkcie pobrań Alab Laboratoria (jego koszt zawarty jest w cenie badania).
 

Przygotowanie do badania (na podstawie North American Breath Testing Consensus)

 • 4 tygodnie przed badaniem pacjent nie powinien zażywać antybiotyków
 • Tydzień przed badaniem - jeśli będzie to tolerowane przez pacjenta - powinny być odstawione leki pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego i leki przeczyszczające. 
 • Dzień przed badaniem pacjent powinien unikać pokarmów zawierających łatwo fermentujące węglowodany.
 • Badanie wykonywane jest na czczo - po 8-12 godzinach od ostatniego posiłku.
 • W dniu badania pacjent nie powinien palić papierosów. W czasie badania unikać aktywności fizycznej.
 • Nie ma potrzeby odstawiania inhibitorów pompy protonowej przed badaniem.
 • Nie ma obecnie wystarczających danych pozwalających na rekomendowanie odstawienia lub kontynuacji przyjmowania probiotyków i prebiotyków przed badaniem.

 

Kiedy powinno się wykonać badanie?

 • Wskazaniem do badania jest podejrzenie SIBO. Pacjent może mieć następujące objawy: wzdęcia brzucha, odbijania, ból brzucha, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, bolesne skurcze w obrębie jamy brzusznej, zaparcia, biegunki ( mogą występować naprzemiennie), zgaga, nudności. Mogą również występować objawy ogólne: bóle głowy, stawów, mięśni, zmęczenie. 
 • SIBO może występować u pacjentów z zespołem jelita drażliwego ( 50 – 70 % pacjentów z IBS może mieć SIBO).
 • Przeciwskazaniem do wykonania badania jest poposiłkowa hipoglikemia. Poza tym jeśli pacjent w ciągu ostatnich 4 tygodni:
  - przechodził antybiotykoterapię, miał kolonoskopię lub radiografię.

 

W jakim celu wykonujemy badanie SIBO?

Badanie znajduje zastosowanie w diagnostyce SIBO. Może być wykonywane w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria.  Pacjent może również zabrać zestaw do domu i wykonać badanie w dogodnym dla siebie czasie, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu do badania ( o tym, że badanie wykonujemy na czczo). Interpretacja wyników badania oraz dalsze postępowanie terapeutyczne powinno odbywać się u lekarza.