do -30% na WSZYSTKIE PAKIETY BADAŃ z kodem: JESIEN2023 Sprawdź
Strona główna > Zbadaj kleszcza w alab laboratoria!!!
ZBADAJ KLESZCZA W ALAB LABORATORIA!!!

ZBADAJ KLESZCZA W ALAB LABORATORIA!!!


BADANIA DODATKOWE W KIERUNKU BORELIOZY


Ukąszenie przez kleszcza tylko w 30% przypadków daje widoczne objawy w postaci rumienia wędrującego na skórze. W pozostałych przypadkach borelioza może dawać niespecyficzne objawy przypominające grypę lub nie ma w ogóle objawów w pierwszej fazie zakażenia.


Badania kleszcza polegają na poszukiwaniu materiału genetycznego patogenów w badanym materiale metodę Real-Time PCR.


Po dostarczeniu kleszcza do badania w laboratorium rozpoczyna się analiza trwająca ok. 10 dni roboczych. Po tym czasie pacjent uzyskuje informację, która pozwala na podjęcie kolejnych decyzji w zależności od uzyskanego wyniku.

Dostępne są 2 warianty badania kleszcza w kierunku obecności materiału genetycznego (DNA):


Jak zbadać kleszcza? – postępowanie krok po kroku

1. Usuń kleszcza ze skóry oraz zabezpiecz go w pojemniku

tutaj znajdziesz wskazówki  https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pierwszapomoc/66747,jak-usunac-kleszcza

2. Dostarcz kleszcza do dowolnego Punktu Pobrań (lista dostępnych Punktów Pobrań)

Kleszcz przeznaczony do badania może być przechowywany w temperaturze 4-8°C (do 48 godzin), jeżeli nie jest możliwe dostarczenie kleszcza w tym czasie, materiał należy zamrozić i w takim stanie transportować.
 

Nie każdy kleszcz jest nosicielem patogenów tj. Borrelia burgdorferi, TBEV (odkleszczowe zapalenie mózgu), Anaplasma phagocytophilum, Ehrichia chaffeensis/ E. murris, dlatego też nie każde ukąszenie musi wiązać się z zakażeniem i prowadzić do rozwoju np. boreliozy.


Konsekwencje zakażenia mogą być jednak poważne, dlatego też po ukąszeniu warto uzyskać informację o ryzyku zarażenia. Można wtedy odpowiednio wcześnie zareagować, bardziej obserwować organizm czy w konsultacji z lekarzem rozważyć dalsze kroki.

 

Szczegóły na temat kompletnej oferty badań laboratoryjnych w kierunku diagnostyki boreliozy oraz cen dostępne są w naszych Punktach Pobrań oraz pod linkiem.

 

Będzie nam miło, jeśli podzielisz się z nami swoją opinią, wypełniając ankietę